V pohádce se prolíná historie s poezií. A naše hrady a zámky se na fi lmovém plátně ocitly mnohokrát. Které to jsou, až si budeme plánovat výlet? Co v nich najdeme? Pěkná bývá už ta cesta k nim…
Lednice
Po někdejším letním sídle Lichtenštejnů se proháněli hrdinové Království potoků, Dračího prstenu i italská Princezna Fantaghiro.
Vesnička nad Břeclaví má své nádražíčko, odkud je to k zámku ve stylu tudorovské neogotiky s krásným parkem a skleníkem co by kamenem dohodil. Zdejší dřevem obkládané interiéry doplňují sbírky dobového zařízení, nádobí, hraček, obrazů.
Park je znám sochami, pavilony a minaretem, ale především krásnou květenou, jejíž semínka a cibulky si tu návštěvníci mohou koupit. Zdejší Zámecký hotel je proslulý rozsáhlými vinnými sklepy. Otevřeno denně 9–17, rodinné vstupné 560 Kč.
Průhonice
Zámek za přízeň fi lmařů vděčí nejen své malebnosti, ale i blízkosti Prahy. Můžete tu uspořádat svatbu, hostinu či konferenci, ale nekonají se tu klasické prohlídky.
Točila se tu Pricezna se zlatou hvězdou (z nádvoří potupně prchal král Kazisvět), kaprál Petra Nárožného tu, chybně posazen na koně, křičel: „Zase vobráceně!“ a ze zdejšího Rytířského sálu tu krbem mizel Rudolf Hrušínský ve Třech veteránech.
Zámek si tedy neprohlédnete, ale je tu krásné nádvoří a park plus slavná dendrologická zahrada se vzácnými rostlinami a dřevinami. Obě stoprocentně stojí za návštěvu! Otevřeno denně 7–20, rodinné vstupné 260 Kč.
Konopiště
Pohádka Jak se budí princezny v zámku u Benešova v medvědinci nechala zápasit „s mrštností leoparda“ prince Jana Krause. A je-li pohádkou i snímek Jára Cimrman ležící, spící, pak se tu procházel ve dvojroli i Petr Čepek jako arcivévoda Ferdinand a jeho
dvojník Nývlt. Návštěvníka však uchvátí neuvěřitelná zbrojnice se sbírkou brnění, mečů, halaparten, pušek, ba i děl. K ní půjdete chodbami se stovkami loveckých trofejí, kde nechybí tygří kožešiny nebo koš ze sloní nohy. Za procházku stojí velký park a obora. Otevřeno denně kromě pondělí 10–17, rodinné vstupné 560 Kč.
Pernštejn
Hrad Pernštejn cca 30 km nad Brnem, na nějž se dostanete po žluté značce ze vsi Nedvědice, neprošel žádnou romantickou přestavbou, a tak je ze všech hradů „nejstředověčtější“, prostě syrová gotika.
Na ostrohu nad říčkou Nedvědičkou ho částečně kryje les, což patrně vyhovovalo tvůrcům pohádek Jak se budí princezny, Čert ví proč a Pták ohnivák. A určitě je zaujal i vnitřek, báječně členité chodby, točitá schodiště a dobový nábytek.
Funkce hradu byla pevnostní, tlusté zdi dokumentuje i klenutý Rytířský sál. V roce 1645 byl hrad obléhán a bombardován Švédy, ale odolal! Otevřeno denně kromě pondělí 10–17, rodinné
vstupné 530 Kč.
Kroměříž
Arcibiskupský zámek v Kroměříži hostil natáčení Pekla s princeznou nebo Strašidel z vikýře, ale fi lmů mnohem více, třeba slavného Amadea či nedávno dvojfi lm o Marii Terezii.
Hlavně je ale rozlehlý areál raně barokního zámku studnicí historické nádhery, zdejší sály (Trůnní, Poradní, Sněmovní, Manský) ohromí freskami, olejomalbami, křišťálovými lustry.
Zdejší Stará knihovna má 21 500 vzácných svazků, ale především je celý zámek velkou obrazárnou, kde se najde Tizian, Lucas Cranach starší, Brueghel i van Dyck. Minout nesmíte Podzámeckou zahradu se šesti rybníky a sousedícím koupalištěm. Otevřeno denně kromě pondělí 9–16.30, rodinné vstupné 480 Kč.
Hrubá Skála
Na zámek pod Turnovem, na jehož nádvoří sváděl rytířský souboj princ Bajaja a odkud pak v závěru shazovali lotry ze skály,
se dostanete po modré značce od nedalekého nádraží. Zámek, na němž jsou znát původní hradní základy, dnes slouží jako hotel
s restaurací, ale nádvoří i s věží jsou přístupné veřejnosti. V létě se tu konají různé akce pod názvem Poznej středověk, s rytíři, kejklíři, tanečnicemi a muzikanty.
V zámecké rokli je sportovní areál, kde si lze vyuzkoušet třeba lukostřelbu, slaňování, je tu i lanové centrum. Zámecký hotel poskytuje wellness služby, ale k nezaplacení je hlavně výhled z oken na skály a les. Otevřeno denně, vstup volný.