Řídnoucí a vypadávající vlasy jsou pro muže běžným projevem stáří, pro ženy je to ale velmi stresující záležitost. Ať už jde o psychické rozpoložení z estetických důvodů, nebo proto, že se tak projevila vážnější nemoc.
Přirozeně vám denně vypadne 100–200 vlasů. Více na podzim a na jaře, což souvisí s vlasovým růstovým cyklem. Nemusíte je samozřejmě počítat, ale pokud vaše kštice začíná viditelně řídnout, zpozorněte – nemusí se jednat o pouhý estetický problém.
Co vypadávání vlasů způsobuje?
Padání vlasů může být spojeno s hormonálními změnami, například v klimakteriu, nebo s dlouhodobým prožíváním stresu. Také ale může jít o nedostatek minerálů v těle, o alergii na některé léky nebo problémy způsobené nadměrným užíváním vitaminu A či selenu. Vlasy začnou často vypadávat i při náhlém a rychlém snížení hmotnosti.
Vážnějšími příčinami mohou být zejména onemocnění štítné žlázy, diabetes, případně metabolické poruchy.
Pokud se na hlavě začnou tvořit vyloženě lysá místa, jde o takzvanou alopecii, která může mít souvislost také s autoimunitními chorobami, jako je například vitiligo.
Zaměřte se na jídelníček
Při padání vlasů byste měli do jídelníčku zařadit více bílkovin a luštěnin. Začnětě jíst dýňová semínka, ořechy, ryby, ovoce a zeleninu, uvidíte, že se výsledek dostaví za poměrně krátkou dobu. Můžete sáhnout i po doplňcích stravy přímo určených pro vlasovou výživu.
Pomůže speciální kosmetika
Můžete také zkusit změnit šampon a další vlasovou kosmetiku, kterou používáte, za takovou, která obsahuje keratin či panthenol, jež podporují růst vlasů.
Skvělé a nenáročné jsou také masáže hlavy za pomoci oleje z rozmarýnu, kopřivové vody nebo vlasových aktivátorů.
Na řadě je lékařské vyšetření
Pokud vám nic nepomáhá, je nejvyšší čas na návštěvu dermatologa nebo trichologa. Lékař si vás nedřív vyzpovídá, aby zjistil vaše zvyklosti, jak často si myjete vlasy, jak o ně pečujete a jaké přípravky používáte.
Vliv na kvalitu vlasů má i tepelná zátěž nebo časté barvení. Lékař zjistí, zda vás vlasová pokožka svědí nebo pálí a zda nemáte ve vlasech lupy.
Dalším krokem je provedení krevních odběrů, které můžou odhalit přítomné choroby, třeba sníženou hladinu železa a minerálů či další jiné závažné problémy. Je-li tímto vyšetřením příčina odhalena, lékař zahájí adekvátní terapii a vy budete muset spolupracovat.