Je to pohodlné, svůdné a typicky ženské. Ale pozor! Sedět s nohou přes nohu vám může způsobit i vážné zdravotní potíže.
Pokud si čas od času hodíte nohu přes nohu, nic se neděje. Pokud tak ale sedíte několik hodin denně, můžete mít problém. Taková poloha vyvíjí nadměrný tlak na nervy, tkáně a cévy v místě, kde se nohy setkávají.
Nevadí jen to, když si přehodíte stehno přes stehno druhé nohy, hlídejte si i zkřížení kotníků, obojí může zatěžovat oběhovou soustavu a škodit žilám. Dochází nejen k ochabování lýtka a chodidel.
Pokřivená páteř
Když si přehodíte nohu přes nohu, dostanete páteř do nepřirozené polohy, a tak se podivně zkroutí celé držení těla. Sedíte zkrátka šikmo, pánev není rovná. Zatěžujete tak více jednu stranu pánve, takže dochází k jejímu zešikmení a vzniku skoliózy páteře.
Trpí také srdce
Když zkřížíte nohy, stlačujete velké krevní cévy a nutíte krev, aby v dolních končetinách tekla pomaleji.
Zpomalení krevního toku vede k dočasnému nárůstu krevního tlaku – část krevního oběhu je přerušena, což znamená, že se krev shromažďuje a vyvíjí zvýšený tlak na ostatní cévy. Pokud se léčíte s vysokým krevním tlakem, mohou tyto účinky způsobit srdeční potíže.
Bolesti nohou a zbytečné křečové žíly
Překřížení nohou v kolenou ovlivňuje i naše nervy – zejména lýtkový nerv.
V krajním případě může být výsledkem dlouhodobější necitlivost vnější strany nohy od lýtka až po prsty a problémy s chůzí kvůli skřípnutí nervu v kolenním kloubu, které samo o sobě nemusí být nijak bolestivé.
Částečné přerušení krevního oběhu může vést také ke vzniku metliček a křečových žil.
Tohle nezní vůbec dobře pro naše zdraví! Jako žena, která často sedí u stolu, se určitě začne kontrolovat a předcházet rizikům spojeným s tímto posedem.
No jo, vždycky jsem si myslela, že to je jen pohodlný posez. Nevím, jestli dokážu nesedět s nohou přes nohu, ale asi budu muset začít dávat pozor.