Kromě toho, že jsme národ houbařů, určitě by se dalo říci i to, že je pro nás podobným sportem i grilování. Jak tomuto koníčku přizpůsobit zahradu a co vám nesmí chybět?
Ačkoli se dá grilovat prakticky po celý rok doma, jistě se také těšíte na první letní dny, které jsou k přípravě pokrmů provoněných kouřem jako stvořené.
Nejlepší pomocníci
Gril bývá pro naprostou většinu milovníků venkovního grilování jasnou volbou. Kromě toho na dřevěné uhlí můžete zvolit plynový nebo elektrický.
Ani při cestování se nemusíte omezovat, stačí se vybavit malým přenosným grilem a šikovným setem grilovacího náčiní, které se dá snadno zabalit do přenosné tašky.
Pokud ale dáte přednost pohyblivému ohni, bude tou nejlepší volbou klasické ohniště. Můžete ho postavit ze žáruvzdorných cihel nebo kamene nebo si pořídit kovové.
První varianta se bude hodit hlavně tehdy, když chcete opékat sele, druhé řešení zase bude vyhovovat těm, kteří rádi stěhují ohniště po různých koutech zahrady. A pokud vám ohniště ani gril nestačí, můžete si rovnou pořídit udírnu.
Léto v letní kuchyni
Letní kuchyň nesmí chybět na zahradě žádného milovníka vaření.
Blízko, nebo radši dál?
V případě menší kuchyně se určitě vyplatí dobrá dostupnost od domu. Přece jenom hrozí, že budete muset přenášet více věcí z interiérové kuchyně.
Větší vzdálenost zase bude výhodná hlavně z toho důvodu, že vám domů nepronikne nepříjemný kouř. V plně vybavené venkovní kuchyni by neměly chybět přípojky k elektrické energii ani k vodě.
Kromě grilu můžete kuchyň vybavit i sporákem nebo dalšími elektrospotřebiči. Bude se hodit i venkovní osvětlení, které může mít podobu klasických exteriérových světel i světelných řetězů, které se postarají o tu správnou atmosféru.
Když se příprava pokrmů přesune na čerstvý vzduch
✿ Grilování i opékání buřtů má na první pohled jen samé výhody, a přiznejme si na rovinu, že hlavně ty příjemné. Ale i tak byste si měli dát pozor nejen na šíření kouře, ale třeba i na jiskry.
✿ Jakékoli vaření, pečení, grilování a uzení se často neobejde bez otevřeného ohně. Nechceme vás rozhodně strašit, pár věcí ale mějte na paměti. Gril rozpalujte jen v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů nebo rostlin.
V případě ohniště myslete na žáruvzdornou podlahu. Ostatně ta se vyplatí prakticky kdekoli, kde se griluje, peče, udí nebo opéká. Materiál by měl v každém případě snést i trochu nevybíravého zacházení.
Z ohniště nebo grilu se totiž může vysypat popel, sem tam odlétnou jiskry nebo na podlahu upadnou zrovna dopečené dobroty. Materiál by měl být vůči tomu všemu odolný.
Právě proto se do letní kuchyně moc nedoporučuje podlaha ze dřeva, mnohem lepší volbou bude štípaný nebo lomový kámen či betonová nebo keramická dlažba.
✿ Pozor si ale dávejte také na kouř nebo omamnou vůni pokrmů. Ta by se vám neměla vloudit do domu a neměla by obtěžovat ani sousedy.
Pokud nemáte na své zahradě místa nazbyt, snažte se alespoň o odclonění, které zabrání přímému šíření kouře tam, kde by mohl škodit. Dobrým pomocníkem bude oddělovací stěna ze dřeva nebo slitiny cortenu. Přírodní variantou bude živý plot nebo skupinka keřů.
Dobroty navoněné bylinkami
K srdci nám přirostly už dávno. Zatímco spoustu bylinek běžně pěstujeme na zahradě, některé se teprve učíme používat. Jaké se vám budou hodit nejvíc při vašem letním kouzlení?
Majoránka a bazalka vám pomohou s lepším trávením. Tento aromatický druh se perfektně hodí k podtrhnutí chuti ryb nebo grilovaných rajčat. Nezapomínejte na ni ani při přípravě pesta nebo marinád na vepřové maso.
Klasika i netradiční chutě
Do marinád na maso, ryby nebo zeleninu se kromě bazalky hodí také saturejka, voňavý yzop, pelyněk brotan, estragon, tymián nebo dobromysl. V případě šalvěje lékařské se používají většinou celé listy na ovonění masa.
Použít ale můžete i typicky polévkové byliny, tedy listovou petržel či její příbuznou kudrnku nebo také libeček. Na grilování se vám bude hodit například slanorožec.
Mezi drinkové byliny patří různé odrůdy i druhy máty. Jistě vás osloví máta ananasová, limetková, mandarinková, banánová nebo jahodová.
Dobrou volbou bude i meduňka, mateřídouška citronová či levandule, ale i verbena citronová, šalvěj medový meloun nebo tymián s vůní damašské růže.
Ze zahrady rovnou na gril
I když možná patříte mezi zaryté masožravce, i tak vám bude na grilu možná ještě něco chybět. Chuť masa podtrhněte grilovanou zeleninou. Jedině díky ní bude grilovací zážitek kompletní.
Na zahradě určitě nemusíte mít zeleninové plantáže. Zázraky ke grilování často najdete i v květináči na terase nebo balkonu. Jaká zelenina se hodí ke grilování nejvíce?
Jde to i bez masa
Na grilu se dá opéci prakticky všechna zelenina. Pokud si dáte s její přípravou záležet, obejdete se i bez šťavnatého masa nebo ryb. Zeleninu tedy neberte jen jako přílohu, díky správné přípravě se stane plnohodnotným jídlem.
Na tenké plátky, nebo celé?
Drobnoplodé odrůdy rajčat nebo feferonek můžete dát na gril klidně v celku. Zeleninu s velkými plody raději nakrájejte.
Tykve či cukety nakrájejte na plátky široké okolo jednoho centimetru. O podobnou přípravu si říkají i masitá rajčata nebo většina velkoplodých odrůd paprik.
Jak připravíte zeleninu dál, záleží na vašich chutích. Můžete ji marinovat podobně jako maso nebo ji můžete okořenit až na grilu. Na vodu bohaté cuketky můžete předem posolit a vyloučenou vodu z nich otřít.
Každá zelenina potřebuje to své
Doba, kterou zelenina stráví na roštu, se bude odvíjet hlavně od jejích vlastností. Zatímco pevnější zeleninu budete muset grilovat i půl hodiny, některým druhům bude bohatě stačit čtvrthodina.
Rozpalte gril
Zeleninu na roštu nikdy „netrapte“ zbytečně dlouho. Nejenže se z ní dlouhým grilováním ztratí všechny cenné látky, většinou se na ní špatné zacházení projeví i pevnou slupkou nebo vysušením.
Jak dlouho?
Některé pevnější druhy zeleniny můžete před grilováním i lehce povařit. Přesně tak tomu je u kukuřice nebo brambor. Bez povaření počítejte s přibližně půlhodinovým grilováním.
Mnohem rychlejší to bude například u lilku nebo mladých cuket. Jim bude stačit tepelná úprava okolo deseti minut.
Aby bylo vše dokonalé
Grilovat se dá překvapivě hodně druhů zeleniny. Jakou tedy zvolit, aby byl výsledek dokonalý?
Vpřípadě zeleniny snad ani nejde šlápnout vedle. Grilovat se totiž dá zelenina s vyšším i nižším obsahem vody, s pevnými i měkkými pletivy.
Záleží hlavně na její přípravě a ochucení. Mezi přílohovou klasiku patří čerstvé brambory, které můžete položit na gril oloupané nebo se slupkou.
Zkusit se dají i batáty nebo topinambury. Skvělou přílohou ale budou také tykve, například odrůdu Hokkaidó lze připravit na jakýkoli způsob.
Grilovat ale můžete také dýni špagetovou, ze které vidličkou vykouzlíte zeleninové špagety. Kromě tykví se můžete pustit i do grilování patizonu či cukety.
Jestliže cuketky sklidíte včas, nemusíte je zbavovat ani slupky. Nezapomínejte ani na celé stroužky česneku, cibuli, kukuřici, mrkev, celer nebo pastinák.
Rajčatová symfonie
Ke grilování se nejvíce hodí hlavně miniaturní cherry rajčátka na větvičce nebo rajčata steaková, která znáte jako masitá. Stačí je jen nakrájet na plátky a už se těšit na výsledek.
Kromě rajčat s typicky červenou slupkou můžete zkusit prakticky jakkoli barevné plody.
A co dál?
Nesmíme ale zapomenout ani na lilek, který jinak platí za chuťově neutrální zeleninu. V jeho případě se rozhodně nebojte výrazného koření. Lilek bude chutnat tak, jak ho ochutíte.
Sladká tečka
Maso, bylinky a zelenina jsou trojicí, kterou jste na grilu už stoprocentně měli. S grilováním ovoce ale možná ještě zkušenosti nemáte.
Většina z nás zkouší stále dokola několik osvědčených receptů, které sem tam vylepší novým kořením. Pokud ale chcete vystoupit ze zažitých kolejí, zkuste položit na gril tentokrát i sladké ovoce.
Od melounu přes banán až po klasiku
Jakmile ale jednou zkusíte grilované broskve, jahody nebo meloun, pochopíte, že se vám otevřou zcela nové chuťové zážitky. Grilovat se dá překvapivě hodně ovoce, kupodivu i to hodně šťavnaté.
Možná už máte zkušenost s grilovaným ananasem nebo banánem. Ti o něco zkušenější možná grilovali přepůlené jahody nebo broskve, kterým grilování vyloženě sedí. Grilovat se dá i vodní nebo cukrový meloun.
Jak ovoce správně připravit?
Ovoce na gril by mělo být čerstvé a bez jakýchkoli otlaků. Ananas zbavte pevné slupky, vykrojte střed a nakrájejte na centimetrové plátky.
Jahody většinou stačí jen přepůlit. Broskev zbavte pecky, rozpulte a dejte je rovnou na gril, další přípravu již nepotřebuje. Banán se griluje bez nebo se slupkou.
I bez dochucení bude dokonalé
Ovoce nemusíte před grilováním nijak dochucovat, přirozeně obsažený cukr v něm totiž lehce zkaramelizuje. Pokud ale chcete, můžete to ho doplnit zmrzlinou, bílým jogurtem, zakysanou smetanou nebo bylinkovým dipem. Ideálními bylinkami k dochucení jsou máta, meduňka nebo lípie.
Něco dobrého navrch
Venkovní stolování je jako stvořené pro každodenní příležitost, ale ještě mnohem více pro společenské příležitosti. Zatímco při setkání s přáteli jistě oceníte dobře vybavený bar, na dětské party si zase rádi dopřejete zmrzlinu a domácí limonády.
Pozor, grilovat se dá i sladké
Grilovaný banán bude chutnat nejen dospělým, ale i menším strávníkům. Zkusili jste ale už někdy třeba grilovanou zmrzlinu?
K této specifické přípravě se hodí například vanilková nebo karamelová zmrzlina, stačí ji zabalit do alobalu a dát na gril. Můžete si také opéci ovocné špízy.
Na špejli napíchněte kousky ananasu, broskví, melounu nebo banánu. Nesmíme ale zapomenout ani na pečenou klasiku dětských oslav, tedy na marshmallow.
Pokusy s grilovaným ovocem
Ačkoli bude dobré i bez všech možných úprav, můžete si s ním ještě trochu pohrát a vytvořit z něj perfektní dezert. Vyloženě sladké ovoce zakápněte citronem, zvýrazníte tak jeho ovocnou chuť.
Zkaramelizované ovoce ještě můžete na chvilku ponořit do cukru. Broskve se dají také flambovat.
Jakmile je ugrilujete, stačí je zakápnout několika kapkami oblíbeného alkoholu a zapálit. Na grilu je ponechte do chvíle, než oheň sám zhasne, pak už si můžete pochutnávat.
Mnohem snazší a časově méně náročnou úpravou je dochucení tradičním kořením. Broskvi, banánu nebo jahodám bude sedět skořice.
Recepty vypadaj super, kopec věcí by se dalo vyzkoušet. Jen škoda, že ve městě nemám velkou zahradu, ale snad něco na tom balkóně dám dohromady. 😀
No tak tohle je super. Už se nemůžu dočkat, až vyrazim promarketovat to všecko co tu píšou. Jsem z Plzně, tak u nás se griluje na každým kroku hned jak je hezky.
Jako programátorka trávím spoustu času u počítače, takže tyhle praktické rady, jak si užít léto venku, vážně ocením. Plynový gril už mám, ale teď zvažuju i to ohniště. Díky za tipy.
Úžasný článek! Vždycky jsem hledala inspiraci, jak si zpříjemnit grilovací sezónu a tento rok to bude konečně ve velkém stylu. Napadlo mě, že bych mohla do letní kuchyně přidat i malý bylinkový záhonek pro čerstvé koření.