Pronikavá, až omamná vůně eukalyptu usnadňuje dýchání a navozuje příjemné pocity uvolnění. Prokazatelně také zlepšuje špatnou náladu.
Eukalyptus, českým názvem blahovičník, je strom, který má svůj původní domov v Austrálii. Nasušte si jeho listy do bytu. Uvolňují aromatické látky, které zvyšují vlhkost vzduchu a dezinfikují ho.
Léčivé účinky
Eukalyptus má protizánětlivé a dezinfekční účinky, používá se proto na rány. Dokáže pomoci při bolestech hlavy i migrénách. Velice prospívá dýchacímu ústrojí, a to hlavně díky silicím ze svých listů. Bylinné přípravky z eukalyptu pomáhají léčit astma a bolesti v krku.
Jak ho pěstovat?
Exotický eukalyptus můžete pěstovat i na zahradě nebo v doma v květináči. Nevadí mu dokonce ani neustálé přemisťování z místa na místo v závislosti na počasí. Na zimu eukalyptus umístěte do nepříliš vytápěné, chladné místnosti.
Blahovičník můžete pěstovat ze semen, substrát udržujte vlhký, ale ne přemokřený. Eukalyptus roste rychle, proto vyžaduje jednou za dva roky přesazení do větších květináčů.
Je ideální do každého pokoje, protože dokáže úžasně pročistit vzduch a ničí škodlivé bakterie. Žádné nemoci tedy u vás nebudou mít sebemenší šanci. Eukalyptus má dokonce schopnost zbavit škodlivin vzduch i v místnostech, kde se kouří.
Inhalace eukalyptu
Nejlepší způsob, jak maximálně využít eukalyptus, je jeho inhalace. Z blahovičníků se proto vyrábí éterický eukalyptový olej, který při inhalaci pročistí vedlejší nosní dutiny. Při vnějším používání působí rovněž blahodárně i na lidskou psychiku.
Návod na přípravu
Do mísy dejte 2 litry horké vody, 50 gramů čerstvých nebo sušených nadrcených listů. Ty můžete nahradit eukalyptovým olejem (2 kapky). Pod ručníkem vdechujte páru. Bude se vám lépe dýchat. Můžete také nalít pár kapek eukalyptového oleje do horké koupele. Brzy ucítíte vzpruhu a energii a zlepší se vám nálada.
Dopřejte si masáž
Eukalyptus uvolňuje nejen psychické bloky, ale odbourává i fyzické vyčerpání. Je ideální pro masáž, pokud máte třeba zablokovanou páteř.