Bavorsko nabízí zábavu, poznávání krásných míst a přitom je velmi bezpečné. Je libo památky, sport, jezera, lesy, či pohodu u dobrého jídla?
Připravte se na to, že už Mnichov zabere dost času. Historické náměstí Marienplatz s velkolepou Starou a Novou radnicí a blízkým gotickým kostelem svatého Petra tepe životem.
O ulici dál najdete gotickou katedrálu Frauenkirche se zelenými kupolemi na dvojici věží.
V Mnichově je také jedna z nejlepších restaurací v Německu jménem Tantris. Hlavně jde však o město s ohromným počtem muzeí a galerií! Těm nejvýznačnějším se říká pinakotéky.
Ohromné budovy se sály Staré, Nové a Moderní pinakotéky berou dech rozsahem sbírek starých mistrů, klasiků 19. a 20. století i soudobého výtvarného umění. V centru na ostrově řeky Isar leží Německé muzeum, největší technické muzeum světa. Najdete tu vše od dětských stavebnic po stíhačky!
Krása alpských zámků
Na západním okraji Mnichova můžete navštívit půvabný zámeček Nymphenburg s krásným parkem, ale za nejkrásnějšími zámky Neuschwanstein a Hohenschwangau musíme na jih, tam, kde se zdvihají první alpské štíty a leskne se hladina křišťálových jezer.
Nechal je postavit král Ludvík II., milovník umění, a málem jimi zruinoval v půli 19. století bavorský státní rozpočet, než byl prohlášen za nesvéprávného a spáchal sebevraždu. Krása zámků a mnichovské opery ovšem přetrvala.
Víte, že podle Neuschwansteinu navrhl Walt Disney zámek v Disneylandu? Zámky nezavírají ani na zimu a kolem blízkých alpských jezer si lze dopřát pohodovou procházku, vzduch je superčistý.
Z města císařů do aquaparku
Ale pozor, v Bavorsku leží i na severu Norimberk, staré středověké město, kdysi sídlo císařů.
Stojí tu krásný Norimberský hrad a na jeho západním konci Dürerův dům, kde je umělcovo muzeum, dále Krásná kašna (Schöner Brunnen) z roku 1396 a spousta dalších památek.
Severovýchodně od Mnichova pak najdete Erding Therme, největší evropský aquapark, nejen s tobogány, ale i s karibským světem a wellness lázněmi. Dá se tu strávit několik dní a stále objevujete nové atrakce!
U Günzburgu na západě Bavorska potěší hlavně děti velký Legoland. U hranic s Rakouskem u Obersalzbergu můžete vyšplhat na Orlí hnízdo, horské sídlo Adolfa Hitlera. A cestou domů projít Národní park Bavorský les. A za ním už je Šumava.
Případ nešťastného bavorského krále
K dobru musíme Ludvíkovi II. Bavorskému (1845–1886) přiznat, že po něm Bavorsku zůstalo mnoho krásného. Byl to psychicky nevyrovnaný homosexuál a bavorští dvorští úředníci museli štědře platit za mlčení krasavcům, s nimiž se spustil.
Zároveň byl král milovníkem opery, podporoval (nevděčného) skladatele Richarda Wagnera. Velkolepá Bavorská státní opera je jeho dílem a wagnerovský festival v Bayreuthu by se bez Ludvíka také dnes nekonal.
Právě v duchu romantických oper nechal postavit krásné alpské zámky Neuschwanstein a Hohenschwangau.
Když to vypadalo, že maniakální král svoji zemi zcela zruinuje, nechala ho vláda prohlásit za nesvéprávného a internovat na zámku Berg u Starnberského jezera.
Po dvou dnech se Ludvík vrhl do chladných vod, ale nakonec utopil i lékaře, který se ho pokoušel zachránit.
Velký pětidenní okruh Bavorskem, cena od 5 900 Kč.
Teploty 10–15 °C, deštník to jistí.