Pokud se rozhodnete, že svému tělu dopřejete léčivou lázeň, vzpomeňte si, že odvar z rozmarýnu oživuje a prokrvuje pokožku, ten z lípy zase proniká hluboko do pórů kůže a zabraňuje nadměrnému pocení.
Koupele také uvolní svaly a vypnou pleť.
Chmelová koupel
Při léčbě plísní a různých kožních chorob se osvědčily chmelové koupele. Dvě lžíce chmelových šišek zalijete půllitrem vařící vody a nechte pod pokličkou asi deset minut louhovat. Vzniklým nálevem si poté alespoň dvakrát denně omývejte postižená místa.
Co takhle domácí tinktura?
Vyzkoušet můžete i domácí tinkturu. Její příprava je sice náročnější, ale účinky jsou jistější.
Nasekejte nadrobno dvě hlavičky česneku, přidejte hrst sušené šalvěje a hrst sušené levandule a vše zalijte takovým množstvím octa, aby ingredience zůstaly ponořené.
Sklenici zakryjte pokličkou nebo talířkem a na dva týdny uložte na tmavé místo. Vzniklou tinkturu potom používejte do koupelí. Na litr vody použijte 5 polévkových lžic.
Přeslička pomůže proti zánětům
Přeslička rolní patří k rostlinám, které jsou bohaté na křemík. Ten prospívá nehtům. Přesličku, je jedno zda sušenou či čerstvou, můžete užívat vnitřně jako čaj, nebo pro koupele nehtů formou odvaru, který působí i proti zánětlivosti nehtového lůžka.