Z atímco u dětí do pěti let jsou ploché nohy normální, protože jejich nožní klenba se vyvíjí, u dospělých je tato vada příčinou mnoha zdravotních problémů. Jde přitom o velmi často se vyskytující vadu. Ploché nohy má totiž 25 až 30 % dospělých.
Genetika i zkrácené šlachy
Plochá noha vzniká, když se klenba chodidla tvořená drobnými kůstkami, svaly a šlachami zhroutí a neposkytuje tělu dostatečnou oporu. To se projeví bolestí, potížemi při chůzi, bolestí zad.
Ploché nohy mohou vzniknout nošením nevhodné obuvi, nedostatečným pohybem, který vede ke zkracování šlach, či z nadváhy i dědičnosti. Abyste zjistili, zda se tento problém týká i vás, poslouží vám jednoduchý test.
Máte plochou nohu?
Navlhčete si chodidla a otiskněte je na suchý povrch. Zdravá klenba udělá půlměsícovitý otisk, nebo dokonce takový, kde není otisk paty spojený s otiskem zbytku chodidla.
U ploché nohy se otiskne chodidlo celé. Je-li tomu tak, měli byste situaci řešit co nejdříve s ortopedem.
Cvičení a vhodná obuv
V méně závažných případech může hodně pomoci speciální cvičení pro ploché nohy, které klenbu posiluje.
Velmi vhodná je i chůze naboso, ovšem v členitém přírodním terénu, nikoli na tvrdém městském povrchu. Ke stimulaci chodidla a zpevňování klenby mohou přispět i tzv. barefoot boty.
V případě, že je poškození chodidla značné a došlo k rozvoji dalších ortopedických vad jako je vbočený palec či deformace kostí, je nutné navštívit lékaře. Ten vám doporučí vhodné vložky a obuv, stejně jako optimální cvičení. .