Plísně neútočí jenom v létě. Uzavřená obuv a nevhodný materiál ponožek jsou pro ně ráj. Zatočte s nimi proto co nejrychleji.
Pokud už jdete na místo, kde plísně číhají na každém rohu, rozhodně nechoďte naboso. A v žádném případě si nepůjčujte obuv nebo ručníky. Do bot noste bavlněné ponožky, a jestli to jen trochu jde, na pracovišti se přezouvejte.
Léčivé koupele
Na plísně, ze kterých se nakonec může vyklubat i hodně nebezpečná infekce, nejvíce zabírají octové lázně. Vysoký obsah octa stačí jen nalít do horké koupele a nohy si v ní 20–30 minut máchat.
Aby byl účinek ještě větší, přidejte pár kapek tea tree oleje, který působí antibakteriálně.
Posilujte imunitu
Výskyt plísní úzce souvisí s oslabenou imunitou. Snažte se ji proto po celý rok posilovat. Vsaďte na vitamin C, echinaceu, zelené potraviny (spirulina, chlorella, mladý ječmen), vitamin D, omega-3 mastné kyseliny a hlívu ústřičnou.
Síla bylinných olejů
Oregano se hodí zejména na nehtové plísně. Olej z koření seženete v lékárně. Velice účinný je i levandulový olej, kterým se potírají nehty napadené plísní. Koupit ho můžete sice i v lékárně, je však lepší vyrobit si ho doma.
Květy levandule nadrobno posekejte a zalijte olejem, tak, aby byly zcela ponořené. Nechte 4 týdny louhovat na slunném místě, poté přeceďte, a olej je připraven k užívání.
Nezapomeňte na zásyp
V botách se nohy hodně potí a právě to je rájem pro vznik různých plísní a bakterií. Využijte proto kukuřičný škrob. Ten pochytí vlhkost, a plísně tak už nebudou mít žádnou šanci. Aplikuje se na suchá chodidla.
Zkuste chytrou houbu
Penízovka sametonohá se hojně využívá v tradiční čínské medicíně. A její účinky jsou skutečně zázračné! Navíc má i protiplísňové vlastnosti, na plíseň nohou se z ní dělá tinktura, která s nimi zatočí.
Roste od konce října do začátku dubna v lesích a parcích, nejčastěji na tlejících kmenech. Její výhodou je, že je mrazuvzdorná, nasbírat si ji tedy můžete i v době, kdy krajinu pokrývá sníh.