Časté návštěvy ledničky mohou naznačovat, že ve vaší stravě schází některé látky, ale i vyčerpání či napětí. Co přesně to o vašem zdraví vypovídá?
Umíte si představit, že byste si každý den nedala alespoň kousek čokolády? Věčně máte chuť na pořádný steak nebo máte každý večer chuť na pytlíček křupavých čipsů? Možná vás tělo upozorňuje, co mu schází!
Chuť na sladké: sacharidy
V době, kdy máme potřebu hubnout, zařadíme do své stravy víc zeleniny a bílkovin (maso, luštěniny) a omezíme sacharidy (přílohy, pečivo aj.). Jenže naše tělo není hloupé a ví, že sacharidy potřebuje, a bude na vás tak dlouho tlačit, dokud mu nedáte, co chce.
Nezvladatelná chuť na sladké je totiž důsledkem nevyvážené stravy s nedostatkem obilnin a příloh. Nevyřazujte proto z jídelníčku těstoviny nebo celozrnné pečivo. Naopak odolejte rychlým cukrům v podobě sladkého, po kterých stejně dostanete za chvíli zase hlad.
Chuť na slané: žízeň
Není žádným tajemstvím, že většina z nás zbytečně hodně solí. Říká se sice, že tělo si samo řekne, co potřebuje, když ale máte chuť na slané, neznamená to, že by trpělo nedostatkem soli. Znamená to, že má nedostatek tekutin.
Naše tělo funguje tak, že udržuje pomocí soli zásoby vody, které má. Pokud vás tedy přepadne chuť na smažené bramborové lupínky doslova obalené v soli, nepodlehněte! Raději se napijte velké sklenice vody.
Chuť na maso: železo
Sbíhají se vám sliny při pomyšlení na pořádný kus masa?
S největší pravděpodobností vašemu tělu schází železo. Nemusí to být způsobeno ani tak tím, že ho jíte málo, jako tím, že víc jíte maso bílé (kuře, krůta, ryby), které obsahuje železa méně než maso červené.
Železo najdete v běžně dostupných potravinách – hovězí maso, ovesné vločky, luštěniny, rýže nebo třeba kukuřice. Málokdo ví, že když potravinu bohatou na železo zapíjíte čajem nebo kávou s mlékem, hůře se vstřebává.