Dokážete si představit, že byste už nikdy neslyšeli hlas někoho, koho máte rádi, nemohli se zaposlouchat do své oblíbené hudby, zpěvu ptáků nebo uklidňujícího zurčení potůčku?
Sluch nám kromě vnímání okolních zvuků také umožňuje se mezi sebou dorozumívat. Není tedy radno podceňovat péči o něj.
Když nám začne sluch slábnout
Pozvolná ztráta sluchu také často souvisí se stárnutím – muži jsou na tom obecně hůře, postupně začínají ztrácet sluch už od třiceti let věku, ženy výrazně později, až kolem pětačtyřicátého roku.
První varovné signály, že je se sluchem něco v nepořádku, přicházejí například ve chvíli, kdy si začnete zvyšovat hlasitost rádia či televize nebo nedoslýcháte při hovoru s přáteli.
Pokud se u vás takové stavy vyskytnou a nešlo jen o přechodný stav, raději rovnou vyrazte k lékaři.
Co uchu škodí?
Příčinou poruch sluchu může být celá řada – od genetických přes vrozené vady až po onemocnění či úraz. Nebezpečné je také
poškození sluchu vlivem náhlého silného hluku, například při výbuchu či výstřelu ve vaší bezprostřední blízkosti.
Škodlivý je i častý poslech příliš hlasité hudby. A dlouhodobé vystavení sluchu nadměrně hlasitému zvuku (kolem 90 decibelů) může vést až k trvalé nedoslýchavosti.
V pozadí poruch sluchu však mohou stát i zdánlivě drobná a nezpozorovaná poranění zvukovodu, bubínku nebo středoušních kůstek, způsobená neopatrným čištěním uší. Způsobit je mohou i opakované záněty.
Na návštěvě u lékaře
I když vás potíže se sluchem zrovna netrápí, na preventivní prohlídku na oddělení ORL byste měli zajít alespoň jednou ročně, zejména po padesátém roce věku.
Pokud máte problémy s komunikací, pocitemzalehlého ucha, šelesty, pískání či hučení v uších, nečekejte, že to zmizí samo, a objednejte se.
Řidiči z povolání, lidé pracující v nadměrně hlučném prostředí a nedoslýchaví by měli docházet pravidelně podle toho, co jim určí lékař. Ten provede základní otoskopické vyšetření. Prohlédne zevní část ucha a bubínek, případně šetrně odstraní mazovou „zátku“.
Pak provede sluchovou zkoušku, tedy jak rozumíte při různě hlasité řeči, a pomocí zvukového tónu zjistí citlivost sluchu. Na základě výsledků může doporučit i hloubkové vyšetření sluchu nebo odeslat pacienta k jinému specialistovi na došetření.
Částečná i úplná ztráta sluchu se dá dnes účinně kompenzovat různými naslouchátky a také elektronickými implantáty, které v mnoha případech mohou navrátit sluch v plném rozsahu.
Jak sluch chránit?
Problémům předejdete tím, že se vyhnete hlasitému poslechu hudby ze sluchátek, omezíte návštěvy míst s nadměrnou hlučností, snížíte hlasitost zvuku televize a rozhlasu, nebudete vykonávat hlučné činnosti v malém prostoru.
V případě vyšší hlukové zátěže v práci nebo na nějaké akci si chraňte sluch špunty do uší nebo speciálními sluchátky proti hluku.