Celá čtvrtina mužů a zhruba patnáct procent žen chrápe. Spát s takovým nocležníkem na manželské posteli je prostě děs.
Civíte do stropu a jen mlaskáte, aby už bylo ticho. To vydrží sotva minutu a už je tu ten řvoucí motor zase. Příčinou tohoto rachotu jsou vibrace povoleného měkkého patra. Když za ně může jen rýma, gratulujte si, ta přejde.
Jestli však mají chrápání na svědomí polypy, nadváha nebo anatomická odchylka v dýchacím ústrojí, je to horší. Tam pomůže lékař, ale zkusit můžete i jiné pomůcky.
Hledání pomoci
Na trhu se nabízí řada pomůcek a léčiv, které by údajně měly od chrápání pomoci. U většiny ale není doložena účinnost. Jedním z mála prostředků, o jejichž účinnosti nepochybují ani odborníci, je všití tenisového míčku na záda pyžamového kabátku.
To zabrání tomu, co vás nenechá spát – ležení v noci na zádech –, čímž se chrápání výrazně zmírní. Moderní metodou, v posledních letech čím dál častěji využívanou, je laserová operace měkkého patra.
Ani ta však není vhodná pro všechny „chrápače“. Pokud chrápání vyvolávají například polypy v nose, je nutné pomocí laseru odstranit právě je. Nebo si vzít polštář i přikrývku a jít raději spát do vedlejšího pokoje? Co myslíte?