Obtěžujete své okolí silným chrápáním prokládaným malými pauzami ticha, v nichž přestáváte dýchat? Pravděpodobně je to spánková apnoe. Neberte ji na lehkou váhu, může při ní jít i o život.
Čím se projevuje
Chrápáním, sníženou hladinou kyslíku v krvi během spánku a apnoickými pauzami, kterých bývá i víc než 10 za hodinu a při každé člověk někdy déle než 10 sekund nedýchá.
Pokaždé, když se organismus zalarmuje a vy se proberete ze spánku (sami si to ale neuvědomujete, většinou jde o mikroprobuzení, po kterém hned usnete) a zase se nadechnete, zrychlí se vám dech a stoupne tlak.
Následkem přerušovaného spánku se ráno budíte unavení, s bolestí hlavy, suchem v ústech a krku a špatnou náladou. Přes den pak trpíte nadměrnou spavostí nebo alespoň klimbáte. To všechno vede ke zhoršené schopnosti se soustředit a zapamatovávat si.
Komplikace
Únava není nic příjemného, mnohem horší je skutečnost, že dechová zástava velmi namáhá srdce, zvyšuje krevní tlak a srdeční tep. Následkem toho můžete mít arytmii či jiné onemocnění srdce nebo dostat infarkt. Nízká dodávka kyslíku do mozku bývá také příčinou mozkové mrtvice.
Prevence a léčba
Doporučuje se vést život s pravidelnou a přiměřenou dobou spánku. Naposledy jíst několik hodin před spaním, vyvarovat se alkoholu a šetřit s léky na spaní.
Jestli máte kila navíc, zhubněte, nekuřte a pokud možno nespěte na zádech, raději se snažte usínat na boku.
Co se týká léčby, někomu pomůže zprůchodnění horních cest dýchacích buď chirurgickým zákrokem, nebo laserem. Velmi efektivní metodou ale je nasazovat si každou noc speciální nosní masku, která zabezpečuje nepřetržitý přetlak v dýchacích cestách.