Někomu se rány hojí lépe, jiný se o ně musí starat důkladněji. Jak jizvy chránit během léta, aby hojení nepřekazilo silné slunce?
Pokud máte čerstvé jizvy, je důležité, volit vždy co nejvyšší ochranný faktor, nejčastěji SPF 50. Velmi vhodné jsou ty s obsahem minerálních filtrů, které účinkují hned po aplikaci.
Tím, že většinou zanechávají bílý film, můžete kontrolovat jejich přítomnost na jizvě.
Pravidelná masáž
S čerstvou jizvou je důležité pracovat hned od začátku. Musíte ji často masírovat tlakovými masážemi, aby se dobře prokrvovala a lépe hojila. Starší, nepravidelné a vystouplé jizvy můžete po 3 až 6 měsících vybrousit frakčním CO2 nebo erbiovým laserem.
Jak vylepšit vzhled jizvy?
Bohužel jizvy nelze skoro nikdy zcela odstranit. Je ale možné hodně zlepšit jejich vzhled a povrch, a také odstranit zarudnutí, svědění nebo citlivost jizvy. Atrofické, propadlé jizvy můžete zlepšit výplní s kyselinou hyaluronovou.
Pozor na spálení!
Co dělat v případě, že jizvu dostatečně neochráníte a spálíte si ji? Místo ošetřete mlékem nebo pěnou s panthenolem. Při větším poškození následně i krémy s dezinfekčními přísadami, například Bepanthen plus, abyste zabránili zavlečení infekce.
Pokud jizva začne nadměrně pigmentovat, je možná léčba pomocí prostředků na bělení kůže nebo ošetření depigmentačním laserem.