Před kopřivou smekni, před bezem si klekni! U černého bezu se využívají všechny jeho části. Ne nadarmo se o něm říká, že v lidovém léčitelství nemá konkurenci.
Vypadá jako obyčejný keř, ale ve skutečnosti působí jako všelék! Dají se sbírat jarní výhonky, později celé květy, zralé plody, listy.
Běžně se však sbírají hlavně květy a plody. Musí se ale dobře tepelně upravit, jinak způsobují nevolnost. Mírně jedovaté jsou listy, proto se nepoužívají vnitřně. Léčivá je i kůra a kořen – v něm je nejvyšší koncentrace léčivých látek.
Dvojí sklizeň
Černý bez je možné sklízet dvakrát ročně. Začátkem léta se sbírají květy a mladé listy. Sklízí se celá květenství – za slunného dne, kdy jsou květy suché – nejsnadněji nůžkami. Květy je nejlepší trhat těsně před otevřením.
Bývá v nich hodně malého hmyzu, takže je pořádně vyklepejte, než je spaříte vařící vodou například při přípravě čaje. Sušte je zavěšené na šňůře, nebo na tenké savé podložce, v suchu a tmě a uchovávejte v uzavřené nádobě.
Později, na podzim, pak ještě můžete zužitkovat zralé plody. Čím je prospěšný? Květy obsahují mnoho léčivých látek. Najdete v nich různé silice, které mají příznivé účinky na sliznice dýchacích cest i trávicího traktu.
Také obsahuje třísloviny, které zase pomáhají s odstraňováním škodlivin z těla. Kyselina jablečná, octová a valerová pak zlepší váš metabolismus. Bez obsahuje i velké množstvé vitaminů C a P.
Proč ho užívat?
Květy bezu jsou skvělé při léčbě rýmy, nachlazení, kašli, zánětu dutin. Čaj vyvolává pocení, takže snižuje teplotu při horečce. Zlepšuje i vykašlávání a usnadňuje dýchání.
Pomáhá i při detoxikaci organizmu, především zbavuje tělo kyseliny močové, takže je vhodný například pro lidi trpící dnou nebo revmatem.
Léčí i potíže s močovými cestami a ledvinami (například jejich nedostatečnou činnost nebo kameny). Je výborný i proti zadržování vody v organismu, snižuje krevní tlak, zlepšuje odolnost cévních stěn.
Chladný a neslazený se hodí při plynatosti, střevním kolikám, pomalému trávení a zácpě.
.