Staří bylinkáři tvrdili, že kdyby lidé věděli, jaké má černý bez zázračné účinky, tak z něho nadarmo neutrhnou ani jednu větvičku. Věděli totiž, že každá jeho část má v léčitelství své uplatnění. Ať už se jedná květ, kořen, list, anebo plod.
Ochraňuje lidské příbytky
O mimořádných vlastnostech černého bezu svědčí i téměř zapomenutý zvyk darovat nevěstě bezovou sazenici, aby si ji mohla vysadit k novému příbytku. Pro staré Slovany byl černý bez doslova posvátným stromem, kterému přisuzovali magické účinky.
Věřili totiž, že mmoc ochránit jejich domovy před čarod ě jni cemi a před bleskem. Stále však platí, že černý bez svou vůní odpuzuje hmyz a hlodavce. Pomůže na zánět V černém bezu vědci objevili několik důležitých vitaminů, včetně vitaminů A, B1, B2, B3 a C.
Květ černého bezu je bohatý na bioflavonoidy, které jsou nejčastěji známé pro své antioxidační, protirakovinné, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti.
Bezové květy obsahují chlorogenové kyseliny, které mohou pomoci proti alergiím a regulovat hladinu glukózy v krvi.
Na kašel i zažívací potíže
Bezový květ je ideální při nachlazení, tlumí kašel, horečku a zklidňuje průběh astmatu. Odvar ze sušených květů je močopudný, rozpouští hleny a podporuje pocení. Jeho užívání i ve vyšších dávkách je zcela neškodné i pro malé děti.
Skvěle se hodí také do inhalačních směsí při rýmě a zánětu průdušek. Chlazený neslazený čaj z květů je osvědčeným lékem i při zažívacích potížích, plynatosti, nevolnosti a pomalém trávení či nedostatečné činnosti žlučníku.
Vyzkoušejte vše
Dá se z něj vyrobit lahodný sirup do letních nápojů, bezová limonáda i čaj proti nachlazení nebo voňavá léčivá koupel. Je vhodný i jako náplň do voňavých pytlíčků, které si nahřejete a přiložíte na místa, kde vás trápí revma.
.