Od podzimu není o nachlazení nouze. Když jsou zasažené průdušky, může vyléčení trvat i týdny. Se správnými bylinkami se ale kašle zbavíte rychleji a průdušky se lépe zregenerují.
Podběl umí divy!
Sušené květy podbělu se k léčbě kašle a nachlazení používají již odpradávna. Podběl zlepšuje vykašlávání hlenu a snižuje jeho množství v průduškách.
Blahodárně působí na regeneraci sliznice dýchacího ústrojí, takže je dobré pít podbělový čaj ještě několik dní poté, co přestanete kašlat. U astmatiků pomáhá předcházet záchvatům při nachlazení.
Do rozprašovače eukalyptus
Vonný eukalyptus pochází z Austrálie. Eukalyptová silice usnadňuje dýchání a odkašlávaní. Proto se často přidává do pastilek proti kašli.
V případě nachlazení nakapejte pár kapek eukalyptového oleje do vody v rozprašovači a několikrát denně jí osvěžte vzduch v bytě či kanceláři. Také jej můžete nakapat do aromalampy.
Islandský lišejník
Bledý lišejník s jemnými větvičkami roste v severských zemích i v českých horách. Má silné protizánětlivé účinky, díky vysokému obsahu slizovin zklidňuje plicní sliznici podrážděnou kašlem. Přidává se do plicních čajových směsí a do sirupů proti kašli.
Sladké dřevo
Lékořice je oblíbená nejen pro své léčivé účinky, ale také pro výraznou vůni a sladkou chuť. Do čajů proti kašli se přidává, protože zklidňuje a uvolňuje sliznice a zlepšuje dýchání. Podle staré čínské medicíny navíc zesiluje účinky ostatních bylin.