Kontryhel je celkem nenápadná bylina, která je ovšem považována za téměř univerzální všelék. Je báječná zejména pro podporu ženského zdraví.
Vcelku nenápadný kontryhel najdete skoro všude – roste od nížin po hory, na loukách, pastvinách, travnatých návsích, ve světlých vlhčích lesích, u cest a potoků. Co všechno tedy umí?
Vyladí hormony
Kontryhel obsahuje opravdu spoustu různých léčivých látek, které pomáhají především při léčbě gynekologických potíží. Příznivě totiž ovlivňuje hormonální procesy v ženském těle.
Například upravuje nadměrné krvácení, tlumí menstruační bolesti, podporuje ženské pohlavní orgány.
Při pravidelném užívání kontryhele téměř nepoznáte premenstruační syndrom a dokáže mírnit i nepříjemné příznaky menopauzy, jako je pocení, nervozita, úzkost či nespavost.

Široké využití
O zdraví se ale tato bylina umí postarat i v mnoha jiných oblastech, a to nejen u žen. Čaj z ní pomáhá třeba při redukčních dietách a některých zažívacích potížích, protože zklidňuje sliznice a zvyšuje jejich odolnost.
Dokonce může mírnit deprese a také infekce všeho druhu. Mohou jej tedy užívat nejen ženy, ale i muži; není vhodný pro malé děti.
Připravte si odvar
Nejčastěji sekontryhel používá jako odvar. Nasypejte 3 lžičky sušeného kontryhelu do ¼ litru vařící vody, nechte krátce povařit a odstavte.
Pak nechte 10 minut louhovat, přeceďte a při obtížích pijte denně 1–2 šálky. Tenhle čaj můžete pít i dlouhodobě.
Odvar má ale i vnější využití – jeho hojivé a protizánětlivé účinky příznivě působí na menší rány na kůži a lze ho použít i jako kosmetický prostředek.
Udělejte si silnější nálev z asi 6 lžiček a přlijte si ho do koupele, krásně vám vyhladí pokožku. Nebo si jím omývejte obličej, jeho protizánětlivé účinky potlačují tvorbu akné.
Nikdy bych nečekala, že taková obyč bylinka může bejt tak užitečná! Asi to vyzkouším jako čaj, třeba mi pomůže při krámech.
Kontryhel je fakt super! Moc jsem o něm nevěděla, ale už jsem si našla, kde roste v okolí Plzně. Doufám, že mi pomůže s hormonama, protože s tím fakt bojuju.