Někdo je spíš uzavřenější, tedy introvert. Otevřenější člověk je extrovert. Abyste v životě dosahovali co nejlepších výsledků, je dobré chovat se zároveň jako extrovert i introvert.
Klíčem k úspěchu je totiž vědomě přijímat styl, který se hodí pro aktuální situaci.
Všechno je trochu jinak
Lidé se běžně domnívají, že extroverti jsou sebejistí, hluční a rádi vystupují na veřejnosti, zatímco introverti jsou ti ostýchaví a tiší lidé v pozadí. Je to však omyl.
Skutečný extrovert je někdo, kdo rád mluví o tom, co má na mysli, rád tráví čas s druhými lidmi a učí se tak, že věci zkouší.
Opravdový introvert uvažuje, než něco řekne, pozorně naslouchá, je spokojený ve svém vlastním prostoru a než se pustí do práce, o svých úkolech přemýšlí. Všichni vykazujeme kombinaci obou stylů, ale u každého člověka jeden z nich dominuje.
Buďte obojí
Podle okolností je potřeba čerpat z dovedností extrovertů nebo introvertů. Jde spíše o to, abyste někdy překročili automatický a přirozený způsob svého chování.
Tichý člověk někdy musí zvýšit hlas, aby jej bylo slyšet, zatímco osoba, která dominuje schůzkám, se může rozhodnout, že ustoupí do pozadí a umožní ostatním, aby předložili své nápady.
Jak být uzavřenější
Ponechte si více času na přemýšlení a úvahy. Zkuste nějakou individuální aktivitu, například malování, čtení. Zkuste se zastavit a tolik nespěchat, když máte chuť promluvit, vrhnout se do něčeho či se s někým podělit o svůj nejnovější nápad.
Nejdříve poslouchejte a než začnete sami mluvit, nejdříve se zamyslete. Dávejte si pozor, abyste při skupinové diskuzi nebo schůzce pokaždé nemluvili jako první.
Jak být otevřenější
Neskrývejte se, ale více času pobývejte ve společnosti jiných lidí. Když jste s nimi, snažte se více mluvit. Snažte se mluvit tehdy, kdy vás něco napadne, aniž byste před tím vše vnitřně rozebírali. Najděte si společenské aktivity, kde můžete trénovat vlastní projev.