S pohybem nemáte problém, nic vás nebolí, vše se zdá být v pořádku. Opravdu to tak ale je? Prověřte to…
Na to, že trpí osteoporózou, tedy řídnutím kostní hmoty, lidé často přijdou až s první zlomeninou. Takovému nepříjemnému překvapení se ale můžete vyhnout.
Přichází nenápadně
Osteoporóza je zákeřná v tom, že nebolí, člověk tak často ani netuší, že jí trpí. Výskyt osteoporózy se zvyšuje s přibývajícím věkem a ženy jsou jí ohroženy až třikrát více než muži. Důvodem je menopauza, kdy se snižuje tvorba hormonů.
Během pěti let může žena přijít až o pětinu kostní hmoty, aniž by si toho všimla. Na nemoc se přijde většinou, až když nastanou problémy s páteří, zlomeninami nebo ztráta tělesné výšky.
Typickými úrazy jsou zlomeniny zápěstí a dolního předloktí a také tolik obávaná zlomenina krčku stehenní kosti.
Jak ji zjistit?
Máte-li z osteoporózy obavy, můžete v oprávněných případech požádat svého lékaře o tzv. denzitometrické vyšetření.
Nemusíte se ho bát, je to bezbolestné rentgenové vyšetření, které zjistí hustotu kostí, obvykle v oblasti bederní páteře a krčku kyčelní kosti, případně na předloktí.
Dejte kostem pohyb a výživu
Proti řídnutí kostí spolehlivě funguje pravidelná dávka pohybu. Cvičení totiž kosti správně zatěžuje, a tím se „zahušťují“ a jsou pružnější. K tomu potřebují i potřebné živiny – pestrou stravu s dostatkem bílkovin, vápníku a vitaminu D.
Makové „mléko“
Vápníkem přímo nabitý je nápoj, jemuž se říká makové „mléko“. Jeho příprava je snadná. 50 g nemletého máku zalijte 0,5 l vody a nechte odležet do druhého dne.
Pak přelijte do mixéru, přidejte lžičku javorového sirupu, špetku soli a důkladně rozmixujte, až tekutina zbělá. Nápoj přeceďte přes plátýnko a popíjejte. V lednici vám vydrží asi dva dny.