V minulosti, kdy si lidé mohli nechat o odborné péči o zuby jen zdát, jim nezbývalo nic jiného než se spoléhat na osvědčené bylinky. Ty jim dokázaly rychle ulevit od bolesti. Vyzkoušejte osvědčené babské rady i vy, možná vás účinky překvapí.
Většina lidí ví, že na bolest zubů pomáhá hřebíček, jen málokomu je ale jasné proč. Jde totiž o přírodní anestetikum, které bolavý zub znecitliví. Hřebíček můžete rozkousat nebo rozemlít a pak potřít bolavé místo.
Funguje i hřebíčkový olej nebo tinktura jako kloktadlo. Úleva by měla přijít zhruba do půl hodiny.
Babské ucho po vytrženém zubu
Dalším lékem je šalvěj neboli babské ucho. Čerstvé budete muset použít větší množství, stačí ji zalít vodou a nechat odstát a vychladit. Na nálev můžete použít i sušenou. Z šalvěje se vyrábějí také tinktury či čaje, ty koupíte v lékárně. Šalvěj má hojivé a protizánětlivé účinky.
Neužívejte ji však příliš často a také ne dlouhodobě, protože může při větších dávkách působit dráždivě. Stomatologové vám ji doporučí i poté, co vám vytrhnou zub. Kloktejte podle návodu několikrát denně, ale nikdy se nesnažte při kloktání vysávat krev z rány. Tím byste si opravdu uškodili a hojení výrazně prodloužili.
Hojivý heřmánek a aromatický zázvor
Podobně zklidňující a dezinfekční účinky má také heřmánek nebo třeba tea tree olej – dvě kapky rozetřete po dásni nebo nakapejte pět kapek do skleničky s vodou a vyplachujte. Pomoci vám může i zázvor, musíte jej ale dobře rozkousat.