Láká vás výlet do španělské Barcelony? Neuvěříte, že tam, kde dnes leží jemný písek pláží, stály ještě v 80. letech nevzhledné fabriky a hlučná čtyřproudá silnice.
Barcelona se tak přerodila z ošklivky v dnešní krásku během pouhých patnácti let!
Užijí si tady milovníci památek, umění i nočního života. Kroky většiny turistů vedou právem nejprve k proslulé katedrále Sagrada Familia, vyprojektované geniálním architektem Antoni Gaudím.
Že není excentrická stavba ani po 133 letech od zahájení dokončená, to není leností stavitelů, ale tím, že se staví pouze z dobrovolných darů – a ty přibývají po kapkách. Chcete-li vidět Gaudího dokončené domy, zamiřte na třídu Passeig de Graciá, kde stojí řada jeho skvostných domů, Casa Milá, Casa Batlló… Největší barcelonskou katedrálou je ale gotická Santa Maria del Mar ze 14. století, ohromná, božská, velebná, docela připomíná náš chrám svatého Víta.
Projděte se bulváry i uličkami
Hlavní barcelonská třída La Rambla budí i přes den dojem, že se místní pouze baví. Najdete tu hlasitý ptačí trh a o blok dál Mercat de la Bocqueria, trh se vším možným.
Když se vydáte směrem k moři, dojdete k vznešenému pomníku Kryštofa Kolumba, na který můžete vyjet výtahem. A hned vedle námořní muzeum s neskutečným množstvím exponátů:
mapy, modely, malby, zbraně… Úplně jinou atmosféru nabídne blízká čtvrť Barri Gotic, středověké centrum staré Barcelony. Je to bludiště kouzelných úzkých uliček, které vrhají příjemný stín.
Ještě příjemnější je nepřeberná nabídka malých restaurací a kaváren, které tu prosperují dlouhá léta. Zkuste si ve stánku koupit v kornoutku zdejší mražený jogurt!
Sáhněte do soudku umění
A opět nemusíte jít kdovíjak daleko (ale vyplatí se popojet místním pěkným metrem), abyste se dostali na ulici Carrer de Moncada, kde ve třech krásných domech je Muzeu Picasso, zaměřené na jeho raná období, temné modré a optimističtější růžové. Schválně, kdo první najde strašidelný Portrét paní Canalsové?
Pak si můžete odpočinout na kopci Montjuic jihozápadně nad městem, protkaném cestami parků a přizdobeném stavbami olympijského areálu Anella Olímpika z roku 1992, ale většinu Čechů už to jistě táhne na barcelonské pláže, té nejlepší říkají místní něžně Barceloneta. Její jemný píseček ovšem není naplavený, po každé sezóně se znovu naváží.
Inu, krása není zadarmo. Zato získala titul nejlepší městské pláže na světě!
Co se papá v Barceloně?
Hladovému turistovi lze jako předkrm doporučit místní tlačenku butifarra, která se podává s toustem, opečeným na olivovém oleji a čerstvou zeleninou. Hlavním jídlem může být kterýkoli dar moře neboli pečená ryba přelitá krémem z česneku a olivového oleje, ale ještě typičtější je katalánská paella, pokrm, který se rozšířil do celého Španělska.
Jedná se o směs rýže, masa, směsi kořeni a zeleniny, připravovanou na velké pánvi. Nejstylovější je opět s mořskými plody, krevetami, mušlemi, robotničkami a kousky ryb, ale ochotně vám je nahradí i klasickým hovězím nebo kuřecím masem.
Sladkými zákusky je Katalánsko proslulé, zkuste Xuixo, smažený váleček z listového těsta obalený v cukru, plněný smetanovovaječným krémem.
Zapít doporučujeme vínem z katalánských oblastí Priorat či Penedés, tyto vinice jsou ve Španělsku proslulé. A jako dáreček si domů můžete nakoupit proslulé katalánské klobásy!