Nízký krevní tlak může být hodně nepříjemný, přesto se pomocí léků upravuje jen zřídka. Nízký krevní tlak totiž není nemoc, na rozdíl od vysokého tlaku, který škodí hlavně srdci, cévám a ledvinám.
Vstávejte pomalu
Když se ráno probudíte, nevyskakujte hned z postele. Nejprve se pořádně vleže protáhněte, pak se pozvolna posaďte a pomalu spusťte nohy z postele na zem. Chvilku jen v klidu seďte a pak teprve vstaňte.
Tak dáte svému krevnímu oběhu dostatečný čas na to, aby se adaptoval na vzpřímenou polohu.
Užijte si sprchu
Sprchování teplou a studenou vodou vám rozproudí krev a zlepší náladu. Začněte teplou, pak přejděte na studenou, znovu na teplou a sprchování zakončete studenou.
Dodržujte pitný režim
Denně byste měli vypít alespoň 2 litry. Pijte vodu bez bublinek, černý a zelený čaj. Jednou denně, nejlépe ráno, si můžete dát šálek rozmarýnového čaje, který mírně zvyšuje tlak.
Ranní desetiminutovka
Zacvičte si! Vyberte si třeba jógu, protahovací cvičení nebo pět Tibeťanů. Pozitivním vedlejším účinkem cvičení je, že se rychleji proberete.
Nešiďte snídani
Pokud máte nízký tlak, potřebujete pořádnou snídani. Měla by obsahovat spíše bílkoviny než sacharidy, takže sáhněte po celozrnném pečivu, kvalitní šunce, vejcích, sýru, jogurtu. K pití si dejte černý, lehce oslazený čaj.
Kávu raději vynechte, krátkodobě sice tlak zvýší, ten pak ale může ještě více klesnout.
Hýbejte se pravidelně
Cílený, opakovaný pohyb vás může, z dlouhodobého hlediska, nízkého tlaku v některých případech i zbavit. Choďte co možná nejvíce pěšky. Najděte si každý den čas na alespoň půlhodinové cvičení. Dvakrát týdně zajděte do bazénu, nebo jezděte na kole.
Sůl a bylinky
Osoby s nízkým tlakem si mohou dovolit více solit, protože sůl tlak zvyšuje. Ale nepřehánějte to, abyste zbytečně nezatěžovali ledviny. Pomoci může i užívání vitaminu C nebo preparátů s výtažky z ženšenu nebo skořice.