Doba, kdy narazit na klíště byla spíše vzácnost, už dávno minula. Dnes je běžně potkáte i v městských parcích. To, že tihle paraziti mohou přenášet velmi nebezpečné choroby, ví každý z nás. Jak se proti nim účinně chránit?
Klíšťata na vás už dávno nečíhají jen v hlubokých lesích. Dnes na ně narazíte i ve vyšších nadmořských výškách a cítit se bezpečně nemůžete ani v parku ve městě. Za jejich přemnožení mohou především mírné zimy, kterých v posledních letech přibylo.
Klíšťová encefalitida a lymská borelióza
Právě tyto dvě nemoci klíšťata přenášejí. Proti klíšťové encefalitidě existuje očkování. Dnes se dá očkovat celoročně, druhá vakcína se podává 1 až 3 měsíce po první dávce, třetí po dalších 5 až 12 měsících.
Proti lymské borelióze se očkovat nedá. Obě nemoci mohou mít velmi nebezpečný průběh a nezřídka se stává, že postižení mají i trvalé následky.
1. Dejte pozor na „listnáče“
Klíšťata jsou aktivní především v listnatých a vlhkých lesích. A také v listnatých městských parcích. Po venčení psa nebo po procházce v parku si proto důkladně prohledejte tělo a svého čtyřnohého mazlíčka prohlédněte také.
2. Vhodně se oblékněte
Vyrazit do lesa jen tak v kraťasech se určitě nevyplácí. Noste dlouhé kalhoty a světlé oblečení z hladké látky. Na světlé barvě snadno poznáte škůdce, navíc hladká látka ztěžuje klíšťatům pohyb.
3. Použijte repelent
Výhodou je, že můžete použít repelenty, které odpuzují klíšťata a komáry zároveň. V případě klíšťat je ovšem potřeba používat repelent opakovaně, aby odpuzovací účinek neklesl. Exponovaná místa jsou od kolen dolů. Na ta se zaměřte. Klíšťata totiž neskáčou, ale drží se spíš při zemi.
4. Zkuste vonné oleje
Klíšťata odpuzují některé rostliny a oleje. Patří mezi ně levandule, citronela, rozmarýn, tea tree a máta. Na trhu je řada esenciálních olejů, takže pro své bezpečí můžete použít i je.
5. Do křoví vstup zakázán
Tuhle radu nebudou chtít slyšet především houbaři, ale je to tak. Klíšťata milují vysokou trávu a husté křoví. Pokud máte možnost, těmto místům se vyhněte.
6. Nesedejte si do trávy
V místech, kde je zvýšená aktivita klíšťat nebo je předpoklad, že se tam budou v hojné míře vyskytovat, si rozhodně piknik nedělejte. Do vysoké trávy si nesedejte ani nelehejte. Pokud si chcete udělat piknik, pak zvolte místo s velmi nízkým porostem trávy.
7. Doma se prohlédněte
Po každém návratu z venku si co nejdřív prohlédněte celé tělo a přisáté parazity ihned odstraňte jemným vikláním s použitím pinzety. Nikdy neopomeňte zkontrolovat ani vlasatou část hlavy. O kontrolu zad a dalších nepřístupných míst požádejte někoho dalšího.
Čím dřív je klíště z kůže odstraněno, tím nižší riziko přenosu viru klíšťové encefalitidy či borrelií představuje. Pokud se vám v místě, kde bylo klíště zakousnuté, objeví zarudlý flek, okamžitě vyhledejte lékaře.