Znáte ten drsný vtip o Němci jménem Alzheimer, který vám schovává věci? Nemoc samotná ale rozhodně úsměvná není. Lidí s Alzheimerovou chorobou totiž každoročně přibývá.
Mozkové buňky během života postupně ubývají a chřadne nejen paměť, ale také schopnost vyjadřovat se a soustředit. Mozek stárne stejně jako zbytek těla, přesto to neznamená, že každý stárnoucí člověk musí být nutně zasažen demencí.
Mějte se na pozoru už po padesátce
Demence bohužel stále není léčitelná, i proto je třeba věnovat pozornost jakýmkoli zásadním změnám v chování a osobnosti, a to nikoli až po šedesátce, ale o deset let dříve. Jaké signály není radno podceňovat?
1. Bezradnost a nerozhodnost
Postupně se zhoršují především kognitivní funkce, tedy paměť, myšlení a úsudek. A všeobecně známým příznakem je zapomínání.
Pokud vám začne dělat problém rozhodovat se, zaměňujete slova, opakujete činnosti nebo býváte občas dezorientovaní a zmatení v čase i prostoru, je na čase poradit se s praktickým lékařem. Tato nemoc postihuje častěji ženy.
2. Horší slovní zásoba
To, že ze sebe občas nedokážete vymáčknout slovo, není alarmující. Jenže v případě alzheimera jde o vážnou poruchu.
Nemocní zapomínají mnohem víc a častěji, zužuje se jim slovní zásoba, vyjadřují se vulgárně a slova nelogicky zaměňují, opakují a kladou do vět naprosto beze smyslu.
3. Ztráta zájmu
Přestaly vás po padesátce bavit koníčky nebo jste apatičtí k pracovním povinnostem? Jste nešikovní a zpomalení? Mohlo by jít o přirozenou únavu, ale také o první projevy alzheimera.
Dochází také k zanedbávání hygieny, mizí vkus v oblékání, nemocní mají potíž vhodně se obléknout i s ohledem na počasí. Varovné je také zhoršování sebekontroly a rostoucí sebestřednost.
4. Podivné změny chování
Obvyklé jsou záchvaty hněvu, sebelítosti a pláče. Člověka postihuje paranoia a úzkostné stavy, mění se mu často nálady a upadá do letargie. Ale může se objevit i opačný extrém, jako je hyperaktivita, přehnaný smích nebo třeba prozpěvování.
5. Nutkavé návyky a úzkost
Zatímco letité koníčky mizí, objevují se nové zvyky a nutkavé návyky.
Obtěžující může být potřeba hromadit či nakupovat věci, potraviny… Nutkavost se ale může projevovat i v potřebě neustále něčím zaměstnávat ruce, kontrolovat zavřená okna či dveře, provádět různé úkony a rituály. K tomu se přidávají úzkostné pocity a stavy.
6. Bludy a halucinace
Lidé s demencí postupně přestávají rozumět světu, ve kterém žijí, mají pocit, že všude na ně číhají nástrahy a jejich blízcí na ně útočí. Trpí halucinacemi, které jen těžko oddělují od reality, bludy v nich vyvolávají strach a s pocitem, že se jen brání, mohou být k druhým agresivní.
7. Mizející čich
Zhoršování či ztráta čichu může signalizovat Alzheimerovu (i Parkinsonovu) chorobu a k oslabení tohoto smyslu často dochází ještě dřív než k jiným příznakům. Proto je dobré v takovém případě zbystřit a se svými obavami se svěřit odborníkovi.
Ačkoli tyto neurodegenerativní nemoci nelze vyléčit, jejich včasné podchycení může postup demence zbrzdit.