Pocení je přirozená tělesná funkce a běžná součást našeho života. V jistých chvílích je ale silné pocení přesto nežádoucí a toužíme ho omezit. Poradíme vám, jak na to.
Základní funkcí pocení je chránit organismus před přehrátím. Někdy nám však dokáže pořádně zkomplikovat život. Co se s tím dá dělat? V několika ohledech můžeme intenzitu pocení ovlivnit.
1. Dostatek tekutin
To, co sníte nebo vypijete, také určí, jak se budete cítit. Dostatek tekutin totiž snižuje tělesnou teplotu a tím zamezuje nadměrnému pocení v podpaží. Existují však tekutiny, které pocení přímo ovlivňují.
Např. šalvějový čaj, který pocení účinně redukuje. Pozor na kofein, který stimuluje nervový systém, což způsobuje zvýšení krevního tlaku a tím i produkci potních žláz.
2. Pomoci může také strava
Pozor byste si měla dát především na potraviny se silným aromatem, jako je česnek, cibule nebo také pivo. Ty všechny k vyššímu pocení přispívají. Mezi jídla, která pocení naopak snižují, patří potraviny bohaté na vápník, např. sýry a mléčné produkty.
Dále mandle, oves, sladké brambory a olivový olej. Z ovoce se k nim řadí ještě banány, meloun i hrozny. Naopak vyřadit, nebo alespoň omezit byste tedy měla již zmíněný česnek s cibulí, dále skořici a jídla hodně kořeněná.
3. Sprchování plus holení
Pravidelné sprchování je základem příjemné vůně těla. Dbát je třeba také na holení, a pokud patříte do tábora „chloupkařek“, měla byste vědět, že ochlupení v podpaží brání účinkům antiperspirantů.
Důvodem je jejich schopnost zadržovat vlhkost. Pozor si dávejte i v případě nanesení deodorantu ihned po oholení. Výsledkem totiž může být podrážděná a zarudlá pokožka plná pupínků.
4. Kosmetika a jedlá soda
Před oblékáním vždy použijte antiperspirant, nikoli deodorant. Antiperspiranty cílí na potní žlázy, což z nich dělá lepší volbu při zvýšeném pocení. Antiperspiranty blokují ústí potní žlázy na povrchu kůže a zužují jejich vývod, což omezuje pocení.
Deodoranty naproti tomu zabraňují pachům, které mohou nastat při smíchání bakterií s potem. Většina antiperspirantů je obohacena o různé vůně, takže nejen potlačují pocení, ale eliminují i zápach.
Pomůže vám rovněž jedlá soda, neboť umí odstranit také zápach, a to i ten při pocení. Stačí potřít podpaží jedlou sodou, a nevábný odér z pocení zmizí.
5. Bavlněný oděv
Prevencí nežádoucího silného pocení je nosit lehké a prodyšné materiály s dobrou ventilací. I když není možné se přestat potit úplně, správné oblečení vám pomůže lépe tělo „odvětrávat“ a utlumit závan potu.
Oděv tedy vybírejte z přírodních tkanin, z bavlny a hedvábí. Vyhýbejte se syntetickým materiálům.
6. Vyzkoušejte bylinky
S nepříjemným pocením vám mohou pomoci i některé bylinky. Například šalvěj omezuje pocení a lze ji využít pitím čaje a odvaru, konzumací tablet či bylinnými koupelemi.
Kozlík lékařský pomáhá k relaxaci a uvolnění, což může být užitečné při tlumení pocení kvůli stresovým situacím.