Při nízkém počtu bílých krvinek jsme náchylní k infekcím, při nedostatku červených krvinek jsme zase unavení.
Při úbytku krevních destiček se nám po těle objevují modřiny, červené skvrnky nebo krvácíme z nosu. Všechny tyto problémy bezpečně odhalí krevní obraz. Bylinky pak podpoří léčbu i prevenci. A vypěstovat si je můžete sami.
Tamaryšek – na červené krvinky
Má velmi příznivý vliv na obnovu krevních destiček a červených krvinek, zlepšuje chudokrevnost. Dobře se přizpůsobuje lidskému organismu. Pupeny tohoto růžově kvetoucího keře napomáhají metabolismu železa. Často se jeho užívání doporučuje pro zlepšení srážlivosti krve.
2. Vinná réva – pro bílé krvinky
Je vhodná při chudokrevnosti. Účinky mají listy, plody, ale i samotná zrníčka – tuk v nich obsažený snižuje cholesterol. Čerstvé listy můžeme přidávat do salátů. Dvě deci kvalitního bílého vína denně prospívají.
Nejvhodnější je užívání tinktury, kdy jsou účinky vinné révy nejkoncentrovanější.
Extratip – víno podle abatyše Hildegardy:
Svaříme deci bílého vína, nejlépe odrůdy ryzlink, ve chvíli varu ho vlijeme do stejného množství studené pitné vody a ihned po doušcích popíjíme. Kromě ozdravných účinků má prý působit proti hněvu, smutku a zasmušilosti.
3. Dangšen – „ženšen chudých“
Je známý také pod názvem pazvonek chloupkatý a lze ho pěstovat na zahrádce. Využívá se hlavně kořen, ale účinné jsou i listy, ze kterých si můžeme připravit lahodný čaj. Z kořene se vyrábí tinktura.
Působí na krvetvorbu, ovlivňuje množství bílých i červených krvinek a vyrovnává nízký krevní tlak. Spolehlivě odstraňuje problémy se studenými končetinami, protože je prokrví. Zlepšuje paměť a posiluje imunitní systém.
4. Ženšen pravý – pro odolnost organismu
O jeho síle vypovídá i lidový název – všehoj léčivý. Kořen obsahuje pro tělo několik desítek prospěšných látek.
Pozitivně ovlivňuje vlastnosti krve, včetně tlaku, hladiny cukru a inzulínu. Dokáže snížit nebo zvýšit hodnoty tak, aby došlo k obnově schopnosti udržovat stabilní vnitřní prostředí v organismu.
Reguluje srážlivost krve, upravuje množství červených a bílých krvinek tak, aby vznikla žádaná rovnováha. Posiluje celkově organismus a pomáhá mu vyrovnat se s dlouhodobým psychickým i jiným zatížením, proto se využívá po léčbě chemoterapií.
Odstraňuje stres, depresi a zlepšuje soustředění a paměť a vůbec pomáhá s civilizačními nemocemi.
5. Rhemanie lepkavá – odborník na kostní dřeň
Sušený kořen rhemanie lepkavé pomáhá čistit krev, udržuje žádoucí hladinu krevního cukru a hlavně optimalizuje a podporuje tvorbu kostní dřeně.
Nejlepší využití je formou tinktury, ale dá se připravit i odvar, kdy jednu polévkovou lžíci mletého kořene vsypeme do čtvrt litru vody a asi půl hodiny vaříme. Popíjíme vlažné, nejlépe jednou denně.