V zimě pociťuje náš organismus zvýšenou potřebu vitaminů. A tak se je snažíme doplňovat pomeranči, citrony, banány nebo kiwi. Zapomínáme však přitom na vynikající domácí produkt, který má pro naše zdraví velký význam – na zelí.
Syrové a především pak kysané zelí odborníci považují za nejzdravější potravinu vůbec, která je vhodná pro lidi zdravé, nemocné i ty, kteří se snaží zhubnout. Kromě vitaminu C, A, a K obsahuje spousty a spousty velmi zdravých látek. Co tedy kysané zelí dokáže?
1. Posiluje imunitní systém
Pokud trpíte zažívacími problémy, budete náchylnější k nachlazení a chřipce. Tím, že si dopřejete dostatek kysané zelí, zlepší se vaše střevní mikroflóra a díky tomu se sníží šance chytnout každý virus.
2. Zvyšuje odolnost proti stresu
Probiotika (zdraví prospěšné bakterie) obsažená v zelí pomáhají ve spolupráci s mnoha jinými látkami v mozku vytvářet „šťastné hormony“ a bojovat proti účinkům stresu.
Kysané zelí tedy připívá k tomu, že se cítíte optimističtěji, máte víc energie a zároveň vám pomůže s lepším spánkem.
3. Zlepší zdraví střev při léčbě antibiotiky
Antibiotika hubí nejen „zlé“ bakterie, ale bohužel i ty prospěšné, které žijí v našich střevech a správně rozkládají jídlo, rozesílají po těle vitamíny a živiny. Příznivá střevní flóra se znova vytvoří až zhruba za 2 týdny až 2 měsíce po dobrání antibiotik.
Konzumací kysaného zelí pomůžete obnově příznivých bakterií a zničení těch patogenních.
4. Detoxikuje organismus
Kysaného zelí a šťáva z něj obnovuje sliznici střev, podporuje látkovou výměnu a má odvodňující účinek, čímž umožňuje rychlé odstraňování toxických látek z těla.
Obsahuje také hodně vlákniny, která zlepšuje průchodnost střev, podporuje pravidelné vyprazdňování, a tak zabraňuje zácpě.
5. Zmírňuje záněty
Kromě vitamínů a minerálních látek jsou v kysaném zelí i látky, které fungují protizánětlivě. Mohou tak například snižovat bolest a nepohodlí kloubů, svalů či jiných zanícených oblastí.