V soutěži Ocenění Českých Podnikatelek (OCP) byly vyhlášeny vítězky – ženy, kterým se daří rozvíjet své firmy i v době, která přináší mnoho výzev.
Porotci a odborný garant soutěže ocenili i letos majitelky prosperujících českých podniků v celkem osmi kategoriích.
Do finále 17. ročníku OCP postoupilo 141 žen. Nejlepší tuzemské podnikatelky si převzaly ceny podle velikosti svých firem a rozdána byla i zvláštní ocenění. Hodnocení poroty mělo letos poprvé stejnou váhu jako ekonomické hodnocení odborného garanta.
V roce 2024 bylo ze 17 312 společností ve stoprocentním vlastnictví žen vybráno 2 670 účastnic semifinále s nejlepšími ekonomickými výsledky, z nichž vzešlo 141 finalistek.
Obrat podniků, které v letošním ročníku bojovaly o vavříny, dosáhl zhruba pěti miliard korun a zaměstnávaly více než 2000 lidí. Polovina žen, které prošly do finále, vede rodinné firmy. Premiérově se soutěže zúčastnilo 1212 podnikatelek.
Naprostá většina zúčastněných firem patřila výší obratu mezi malé až střední společnosti. Právě to ukazuje, jak významné jsou pro českou ekonomiku malé a střední podniky.

Kdo si rozdělil ceny?
Ženy soupeřily v celkem osmi soutěžních kategoriích. Jednotlivé ceny si tak převzaly zástupkyně malých, středních a velkých společností. Další vítězky byly oceněny v následujících kategoriích:
Cena ČSOB-výjimečná podnikatelka, Cena odpovědného podnikání pod patronací ENVIROCONT, Cena pro nejlepší výrobní podnik v rukách české ženy pod patronací IN-EKO TEAM, Cena za výjimečný růst firmy – pod patronací ECOVIS FACTA, Cena za inovativní řešení pod patronací SAVE CZ a Cena za digitální transformaci pod patronací Microsoft.
Od loňského ročníku jsou vyhlašovány také vítězky Ceny pro nejzajímavější franšízu.
Pořadatelé projektu tak chtěli podpořit ženy, které jsou schopny na základě franšízového systému ideálně rozvíjet zmíněný byznysový model, případně jej samy vytvořit a poskytnout tím příležitost dalším podnikatelům.
Záštitu letošnímu ročníku OCP udělilo stejně jako v předchozích letech Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Patronkou 17. ročníku Ocenění českých podnikatelek se stala Kateřina van Kranenburg, majitelka společnosti PHOTODIENST BRNO, spol. s r.o.
a domu Pasáž Koliště v Brně. Podnikatelky se do soutěže tradičně hlásí na doporučení odborného garanta CRIF – Czech Credit Bureau, který jejich firmu vybírá na základě podrobné analýzy.
V ní se letos mimo jiné zohlednily výsledky účetních závěrek za roky 2021 až 2022. Závěrka z roku 2023 měla informativní charakter.

Podnikatelky se přizpůsobily novým podmínkám
České podnikatelky potvrdily zejména v krizových letech svou sílu a houževnatost, pracovitost, ale také schopnost inovovat a přizpůsobovat se novým podmínkám.
„Podpora žen se v posledních letech skloňuje ve všech pádech. Já ji vnímám jako svou celoživotní náplň.
Je to pro mě obrovská čest se každý rok setkat s novými ženami, navázat nová přátelství, naučit se mnoho nových věcí a dále rozšiřovat komunitu, která kolem projektu vzniká,“ sděluje zakladatelka projektu OCP a Podnikatelské platformy Helas Helena Kohoutová.
Ocenění Českých Podnikatelek funguje již sedmnáct let, mezi patronky jednotlivých ročníků patřily doslova ikony světa byznysu – výjimečné ženy jako Eva Jiřičná, Eliška Hašková Coolidge, Silke Horáková, Dana Bérová, Taťána le Moigne, Eva Štěpánová, Věra Komárová, Simona Kijonková, Kateřina Kadlecová, Romana Ljubasová, Laura Janáčková, Kateřina Šrámková či Jaroslava Valová.
Patronkou 17. ročníku Ocenění Českých Podnikatelek se proto stala výše zmíněná Kateřina van Kranenburg.
„Celému Česku přeji úspěšné podnikatelky i podnikatele, a jim pak prosperující českou společnost, protože jedno bez druhého nemůže dobře fungovat,“ říká patronka.
Ocenění Českých Podnikatelek proto vyzdvihuje příběhy úspěšných žen, které si uskutečnily svůj sen a vybudovaly byznys, který jim dává hluboký smysl a je prospěšný pro společnost.

Vítězky jednotlivých kategorií:
MALÁ SPOLEČNOST
1. místo Danuše Suchanková RehaCentrum Český Těšín, s.r.o.
2. místo Petra Šolcová Englishka s.r.o.
3. místo Dana Robertson Victoria School, s.r.o., základní škola a mateřská škola
STŘEDNÍ SPOLEČNOST
1. místo Kamila Brzezinová RUTEX CZ, s.r.o.
2. místo Martina Matušeková PNEUMATIKY DRBOUT s.r.o.
3. místo Lenka Sîrghi TRIMOS, s. r. o.
VELKÁ SPOLEČNOST
1. místo Jarmila Rappersberger RAPPA s.r.o.
2. místo Stanislava Váňová PECU Stáňa s.r.o.
3. místo Ivana Linhartová Linhartová Ivana s.r.o.
CENA ČSOB – VÝJIMEČNÁ PODNIKATELKA
Jana Svobodová, JUMPING FITNESS, s.r.o.
CENA ODPOVĚDNÉHO PODNIKÁNÍ pod patronací ENVIROCONT
Martina Kašprišin, VOLCANO Spa Hotel s.r.o.
CENA PRO VÝROBNÍ PODNIK V RUKÁCH ČESKÉ ŽENY pod patronací IN – EKO TEAM
Lada Jandíková, BSJ group s.r.o.
CENA ZA INOVATIVNÍ ŘEŠENÍ pod patronací SAVE CZ
Milada Paseková Švandová, Západočeská kabelová televize s.r.o.
CENA ZA DIGITÁLNÍ TRANSFORMACI pod patronací MICROSOFT
Tereza Aster Vágnerová, Katlov Lakes s.r.o.
CENA ZA VÝJIMEČNÝ RŮST FIRMY pod patronací ECOVIS FACTA
Martina Homolová, Náš kmín s.r.o.
CENA PRO NEJZAJÍMAVĚJŠÍ FRANCHISU