Každá žena toto období prožívá odlišně. Některá pociťuje jen drobné změny, jiná má nepříjemné obtíže.
Období, kdy pomalu ustává činnost vaječníků, nebývá pro ženy zrovna příjemné.
Se snižující se hladinou ženských hormonů – estrogenů jsou často spojené obtíže jako je nadměrné pocení, návaly horka, bušení srdce, výkyvy nálad či poruchy soustředění.
Jestli nechcete tyto problémy řešit užíváním syntetických hormonů, můžete sáhnout po přírodní léčbě.
1. Červený jetel
Jetel obsahuje velké množství látek známých jako fytoestrogeny. Ty fungují podobně jako ženské hormony.
Užívání přípravků s výtažky z červeného jetele snižuje riziko řídnutí kostí, které je u žen v období menopauzy vysoké, přispívá k psychické vyrovnanosti, zlepšuje spánek a podle některých studií také snižuje riziko rakoviny prsu.
2. Šalvěj lékařská
Čaj ze šalvěje je oblíbeným a velmi účinným prostředkem v boji proti nadměrnému pocení, který pomáhá i ženám v menopauze. Účinky se naplno dostaví přibližně po dvou týdnech užívání.
Čaj připravíte spařením jedné polévkové lžíce sušené šalvěje šálkem vroucí vody. Po patnácti minutách čaj sceďte a vlažný popíjejte v průběhu dne.
3. Ploštičník hroznatý
Tahle bylina si poradí hlavně s návaly horka. Kromě toho pozitivně ovlivňuje i psychiku, zlepšuje soustředění a také posiluje spánek. Preventivně působí proti osteoporóze a některým nádorovým onemocněním.
Ploštičník můžete užívat ve formě tablet s výtažky z byliny nebo jako kapky. Protože může mít negativní vliv na játra, není tedy vhodné jeho dlouhodobé užívání.