Trápí vás samovolný únik moči, čili inkontinence? Není třeba. Může postihnout kohokoli z nás a bez ohledu na věk. Poradíme vám, jak s ní zatočit!
Dochází k ní při poklesu pánevního dna často u žen s nadváhou, ale i vlivem snížené hladiny ženského hormonu estrogenu v období klimakteria.
Řeší se úpravou hormonální činnosti pomocí léků, cvičením, změnou životosprávy, anebo jednoduchým chirurgickým zákrokem.
Pomůže cvičení i bylinky
Pravidelným posilováním ochabujících svalů pánevního dna (cvičením či jízdou na kole) částečně předejdete problémům s inkontinencí. Nějaký čas to trvá, proto se nestyďte používat speciální vložky. Jsou nenápadné, moč spolehlivě zadrží a brání vzniku zápachu.
U lehkých forem lze cvičení kombinovat s podpůrnými prostředky – potravinovými doplňky a bylinnými čaji. V léčbě pomáhají byliny: kratevka nurvala, klikva velkoplodá, dřín lékařský, zázvor, galgán lékařský, třezalka tečkovaná, pryšec aj.
Řešením je operace
Nekontrolovanému úniku moči lze zabránit operativně, pomocí poševní pásky. Je to nejschůdnější řešení. Zákrok se provádí v celkové narkóze. Výkon trvá asi 30 minut.
Úspěšnost zákroku je vysoká, pohybuje se mezi 80–90 %, (vyléčí se 8 pacientek z 10), ale u 1–2 zůstane stav stejný jako před operací nebo se po čase problém vrátí.
Možné komplikace:
Nejméně dva týdny po výkonu musíte dbát o zvýšenou hygienu a odložit pohlavní styk. Objevují se bolesti v tříslech, které však během několika dnů vymizí. Může dojít i k dočasné poruše močení.
Výjimečně mohou zákrok provázet komplikace běžné pro jiné operační výkony (trombóza, embolie, krvácení, infekce v místě zákroku).
Doba rekonvalescence:
Po operaci zůstáváte v nemocnici na pozorování a po prvním vymočení a ustálení životních funkcí jdete domů (někde vás nechají do druhého dne). Doba rekonvalescence trvá přibližně 2–3 týdny.
Na kontrolu k lékaři jdete za 2 týdny po operaci nebo při potížích i dřív. Minimálně půl roku po zákroku nesmí žena zvedat těžká břemena a vykonávat fyzicky náročnou práci či náročný sport.
Další možná léčba
■ Cvičení – únik moči mohou omezit i vyléčit Kegelovy cviky na posílení svalů pánevního dna a svěrače.
■ Magnety a elektrická stimulace – posilují svaly dolní pánve podobně jako cvičení a stimulují stahy močové trubice.
■ Léky – některé utlumují stahy měchýře, jiné uvolňují svaly, což vede k lepšímu vyprázdnění. Hormony podporují normální funkci svalů zapojených do močení.
■ Pesar – tvrdý prstenec vložený do pochvy udržuje spojení v žádané pozici, což snižuje únik moči.
.