Plody obsahují obzvlášť velké množství vitaminu C a využívají se také květy a listy. Tato rostlina s nádhernými červenými plody se používala především k posílení imunity.
Pomáhá ale také př nechutenství, anorexii, podporuje tvorbu žaludečních šťáv a má výborné účinky při chrapotu a při ztrátě hlasu. Vitamin C z jeřábu posiluje obranné síly organismu a je proto skvělou prevencí v období chřipkových epidemií.
Třísloviny, hořčiny a éterický olej zase povzbuzují chuť k jídlu. Z čerstvých jeřabin lze vyrobit pomazánku.Jeřabinová povidla se dají jíst samotná nebo s chlebem. Z usušených jeřabin můžete připravit čaj, který pomáhá při žaludečních neurózách. Nálev z listů vám pomůže překonat chrapot a posiluje hlas.
Je skutečně jedovatý?
Názor, že je jeřáb jedovatý, je všeobecně rozšířený.Ve velkém množství, užívaném za syrova, vyvolává kyselina parasorbová skutečně nevolnost a zvracení. Opravdu se ale otrávit bobulemi lze jen těžko.
Jeřabiny jsou v upravené podobě jedlé, používají se v kuchyni běžně na výrobu marmelád, kompotů nebo dokonce alkoholu, populární je jeřabinový likér.Plody jeřábu se využívají při revmatických onemocněních, mají močopudné a projímavé účinky, proto mohou být vynikajícím doplňkem při ledvinových onemocněních.
Slouží k vyplavování písku a kamínků z moči.Plody jeřábu zmírňují bolesti kloubů, léčí cévní onemocnění, paradentózu, avitaminózu, pomáhají při dušnosti, zahlenění a zánětu průdušek.
Svým složením účinných látek se blíží borůvce, která také čistí ledviny, příznivě působí na žlučník a má celkově protiinfekční účinek.
.