O zinku jsme se ve škole učili v chemii, málokdo však ví, že tento prvek patří spolu s hořčíkem mezi nejdůležitější minerální látky, bez kterých tělo nemůže fungovat.
Zinek podmiňuje správné vidění a chuť, má vliv na metabolismus cukrů, napomáhá hojení ran, chrání proti infekci a udržuje nízkou hladinu cholesterolu v krvi, proto pomáhá proti kardiovaskulárním potížím.
Pomáhá chránit před nachlazením, chřipkou, zánětem spojivek nebo chronickým únavovým syndromem. Muži jistě ocení, že zinek udržuje dobrý stav prostaty a snižuje pravděpodobnost rakoviny tohoto orgánu.
Pro ženy je důležité, že omezuje tvorbu akné a zároveň pomáhá při nejrůznějších ekzémech, takže udržuje pleť hladkou a čistou.
Zinek a dobrá nálada
Protože podporuje činnost nervového systému, zinek zmírňuje deprese a zlepšuje náladu. Reguluje totiž tvorbu dopaminu, který zlepšuje náladu a také učení.
V jakých potravinách ho najdeme?
Běžně se zinek vyskytuje v mase, některých mořských živočiších (např. ústřice) a v mléce. Najdeme ho v dýňových jádrech, slunečnicových semínkách nebo v ořeších.
Jeho zdrojem jsou dále žitné vločky, pšeničné otruby, přírodní rýže, mák, luštěniny, houby, pivovarnické droždí a žloutky.
Nedostatek
Nedostatek zinku se projevuje touhou po slaných a sladkých jídlech, nedostatkem energie, zvýšenou únavou, špatným imunitním systémem, potížemi s nervovým systémem, poruchami zraku, průjmem, padáním vlasů, bílými skvrnami na nehtech a neplodností, a to jak u žen i u mužů.
Nízká hladina zinku také zrychluje proces stárnutí, takže bychom si měli jeho hladinu hlídat hlídat.