Trápí vás zažívací problémy, které se projevují nafouklým břichem, křečemi a plynatostí? Zkuste tomu předejít.
Tohle potká jednou začas každého z nás. Ať je to z jídla, které jsme si dali poprvé, nebo z potraviny, která nám nesedla, či víme, že nám plynatost způsobuje. Podstatné je naučit se těmto stavům předcházet a vědět, kdo a proč za to může.
Vyhněte se luštěninám
Většina problémů s nadýmáním souvisí s jídlem, především pak s některými vybranými surovinami. Každého jistě jako první napadnou luštěniny (čočka, fazole…), které stojí za mnoha problémy s nadýmáním.
Pozor si ale dejte i na čerstvé pečivo, zelí nebo cibuli. Pro někoho to může být kámen úrazu, jiný jejich trávení snáší dobře. Každé tělo je jiné, proto se nesrovnávejte. Co jednomu vadí, druhému nemusí.
Zkoušejte nové
Pokud máte problémy se zažíváním a snažíte si upravit svůj jídelníček, nejdříve začněte změnou potravin: třeba čočka – po té červené se nadýmat nebudete.
Nebo cibule – červená také nadýmaní nezpůsobuje. Zároveň do jídelníčku přidejte i více mléčných výrobků. V případě, že jim neholdujete, můžete jako doplněk zvolit laktobacily, které pomáhají s lepším trávením.
Stres a spěch
V některých případech za plynatostí stojí nejen špatné stravování, ale také to, v jakých podmínkách se stravujete. Pokuste se nejíst vstoje, ve spěchu a při čtení. Vyhraďte si na jídlo čas a snažte se jíst v klidu, nejlépe při povídání.