Je to rostlinka, kterou můžete dát do všeho, a nic tím nezkazíte. Spíše naopak. Hluchavka vám každé jídlo a pití vylepší. Proto se nejčastěji míchá do směsí.
Samostatná bylinný čaj z hluchavky užíváme hlavně pro zklidnění podrážděných nervů, pomáhá při nespavosti a psychických traumatech.
Nálev ze směsi hluchavka, divizna, bezinkový květ a podběl ulehčuje odkašlávání a je vhodný při nachlazení, bronchitidě, angíně, chřipce i zápalu plic.
Hluchavka působí protizánětlivě, napomáhá léčbě zánětu močového měchýře i ledvin, tlumí menstruační bolesti.Pomáhá při zánětu vaječníků a podporuje činnost dělohy. Ve spojení s kontryhelem je nejdůležitější bylinou na ženské choroby.
Koupel z hluchavky prokrvuje kůži, snižuje její dráždivost, hojí popáleniny, hemeroidy, mokvající rány a ekzémy.Dále se nejčastěji kombinuje s meduňkou, třezalkou, dobromyslí, mařinkou, kozlíkem a chmelem.
Dávejte do salátů a polévek
Mladé lístečky hluchavky je dobré přidávat i do čisticích a vitaminových salátů nebo do zeleninových polévek.Čaj z hluchavky vyrobíme správně tak, že 2 kávové lžičky květů zalijeme 1/4 1 vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat, sladíme zásadně medem a pijeme 3x denně.
Koupel si připravíme tak, že 15 celých rostlin natrháme na kousky, ráno přelijeme vlažnou vodou, aby byly potopené a necháme stát do večera. Před použitím necháme přejít varem, krátce vylouhujeme a slijeme do koupele.
Koupel pomáhá při veškerých kožních problémech. Zvlášť účinná je na hemeroidy a další problémy s konečníkem, jako jsou prasklinky nebo svědění.
.