Když českou kotlinu ještě pokrývaly lesy, v Itálii už se stavěly chrámy a akvadukty a Řím měl už přes milión obyvatel. Proto je Itálie rájem pro milovníky historie a romantiky.
Najdete tu antiku, gotiku, renesanci, a k tomu krásnou krajinu, moře a nekonečné pláže.
Řím
Optimální trasa prohlídky začíná u Colossea, starého dva tisíce let, se sousedním Konstantinovým vítězným obloukem, postaveným roku 312 na počest vítězství nad generálem Maxentiem.
A když si prohlédnete blízké trosky Fora Romana, vyrazte na Piazza Spagna k fontáně Di Trevi a barokním Španělským schodům. O pár ulic dál na Via Rondello je nejstarší stavba v Římě, chrám Pantheon, odkud prý Romulus vstoupil na nebesa.
Přímka vaší chůze míří směrem k Vatikánu. Přejdete středověký Ponte Sant´angelo přes Tiberu a uvidíte Andělský hrad, kdysi sídlo papežů. Směrem vlevo přijdete na velebné Svatopetrské náměstí k dnešnímu sídlu papeže, Apoštolskému paláci.
Florencie
Středobodem Florencie je nedostižná Piazza della Signoria, náměstí s krásnou Neptunovou fontánou z bronzu a mramoru s antickými figurami, symbol námořní moci Florencie. Opodál stojí jezdecká socha Cosima I., vládce Florencie z let 1519-1574, ale především „sochořadí“ před Palazzo Vecchio, florentskou radnicí.
V něm se vlevo od vchodu tyčí slavná socha Michelangelova Davida. Směrem k řece je velebná bazilika Santa Croce s bílou fasádou a krásnými freskami od Giotta uvnitř. Jsou tu pohřbeni florentští velikáni, Michelangelo, Galileo, Macchiavelli a další.
Úhlavní památkou je však čtyřpatrový most Ponte Vecchio přes řeku Arno, s proslulými zlatnickými krámky.
Benátky
Esovitý Canal Grande, který prochází celým městem stojícím na vodě, lze projet vodním busem, ale víc toho uvidíte, když půjdete po nábřežíčku. K hlavním památkám na Náměstí svatého Marka, k bazilice sv. Marka a Dóžecímu paláci dojdete hned. Bazilika sv.
Marka je nesmírně zdobná a její základy jsou už z 9. Století a z její věže je nádherný výhled. Dóžecí palác je krásnou ukázkou benátské gotiky a skrývá např. největší olejomalbu světa Paradiso (Ráj) od Tintoretta.
O kus dál podjíždí vodní bus vaporetto slavný renesanční most Rialto s krámky plnými suvenýrů. Kousek za ním je Muzeum Peggy Guggenheim, kde uvidíte obrazy od Picassa, Dalího, Magritta a dalších mistrů.
Verona
Projdete-li jižní veronskou bránou Porta Nuova, dostanete se na dlouhou třídu Corso Porta Nuova, po které dorazíte až na náměstí Piazza Bra.
Tam stojí zdejší nejvýznamnější památka – Aréna, do které se dříve vměstnalo až 30 tisíc návštěvníků na gladiátorské zápasy, ale i veřejné popravy, býčí zápasy a nověji na divadelní a operní představení.
Že Romea a Julie byli fikcí vůbec nevadí, i tak zde na ulici Via Cappello se nachází Casa di Giulietta (Juliin dům) s Juliiným balkonem ze 14. století, který je pěkně zachovalý. Nevynechte úžasný kostel z červených cihel San Fermo.
Srdcem Verony je náměstí Piazza Delle Erbe, vroubené krásnými měšťanskými domy z 13. až 17. století.
Neapol
Starobylé třímilionové město stojí na severním břehu Neapolského zálivu a jeho panorama na jihu kouzelně doplňuje čas od času pokuřující vrchol sopky Vesuv.
Historické centrum určuje ulice Via Tribunali s nejvýznačnější neapolskou renesanční katedrálou San Gennaro s nádhernou výzdobou a hrobkami neapolských králů.
Centrum města je ovšem kostelů a renesančních paláců plné. Zajímavá je třeba kaple San Severo, postavené alchymistou, s tajemnými modely lidských těl.
Na Piazza del Plebiscito stojí královský palác a známá Galerie Umberta I. Neapol je obklopena několika hrady a pevnostmi. Od hradu sv. Eliáše (Castel Sant´Elmo) je krásná vyhlídka – a jede sem lanovka.
Pompeje
Co je skryto, přežije.
Antické město Pompeje existovalo 700 let a žilo tu asi 20 000 lidí, než je roku 79 zničil popel a plyny blízkého Vesuvu. Po šestnácti stech letech, v roce 1748, bylo místo odkryto od šestimetrové vrstvy popela a nádherně zachovalé zbytky antického města vyšly na světlo.
Zaujmou tu zejména nádherně zachovalé fresky a mozaiky na zdech, někdy znázorňující majitele, ale jindy (a velmi často) zobrazující erotické náměty. Velmi dobře se dochovly Jupiterů a Apollónův chrám, sýpky, amfiteátr, lázně… Dojemné memento představují postavy obětí katastrofy, jejichž těla v popelu zkameněla. Podobně zachovalá jsou i blízká městečka Herculaneum, Paestum a Stabie.
.