Jsme národem zahrádkářů a kutilů, a prodlužující se slunečné dny nás už zase lákají na chaty a na chalupy. A právě venku na zahradě často dostanou naše oči pořádně zabrat. Jak se chránit?
Není žádnou výjimkou, když nás při práci na zahrádce zasáhne do oka větvička, odštípnutá tříska, nebo mu do něj vlétne hmyz. Jak ale správně postupovat, pokud k podobné nehodě dojde? Nejdůležitější je tekoucí voda, čisté prostředí a hlavně žádné násilí.
Na trn či třísku opatrně
Před vyjmutím cizího předmětu z oka je nutné si důkladně umýt ruce, nejlépe teplou vodou a mýdlem. V žádném případě oko nemněte!
Předmět vytahujte sterilním smotkem vlhké vaty nebo okrajem navlhčeného kapesníku, nikdy ne tvrdým či nesterilním předmětem. Nakonec oko vykapejte borovou vodou nebo očními kapkami. Pokud je však tělísko hluboko zaražené, nikdy ho neodstraňujte násilím.
Oko překryjte sterilním obvazem a vyhledat lékaře. Stejně postupujte i u hlubších zranění, ke kterým dochází třeba v dílně. Zapíchnutá špona, tříska či střepinka skla a neuvážená manipulace s nimi mohou zrak nevratně poškodit. Je lepší se o nic nepokoušet a spěchat na oční.
Vyhněte se pohmožděninám
Stejně tak se nevyplácí podcenit pohmoždění oka či úraz, kdy dojde ke krvácení do sklivce nebo pohmoždění sítnice.
Oko totiž může vyvolat takzvaný autoimunitní granulomatózní zánět, což znamená, že imunitní systém napadne druhé, nepoškozené oko, a může dojít k opravdu vážným komplikacím, až k slepotě. Při poleptání hned pod vodu!
Velmi vážné následky může mít zasažení oka chemickými látkami. Zahrádkářská hnojiva a postřiky, barvy, louhy, ale také vápno nebo malta – to vše může nadělat v oku pořádnou paseku.
Proto jakmile dojde k zasažení oka jakoukoli chemikálií, utíkejte co nejrychleji k vodovodnímu kohoutku. Zasažené oko vyplachujte proudem studené vody alespoň 15 minut směrem od vnitřního koutku ven. I po důkladném vypláchnutí vyhledejte lékařské ošetření.
UV záření může nastartovat šedý zákal
Jarní sluníčko sice pohladí po těle a po duši, ale dívat se do něj rozhodně nesmíte. Ultrafialové paprsky poškozují zejména vnější vrstvu rohovky. Negativní dopady se často projeví až po 6–12 hodinách úpornou bolestí, slzením a světloplachostí.
Do oka pak musíte kapat analgetika, pomáhá přikládat studené obklady a ideální je pobývat v tmavé místnosti. UV záření ale může kromě rohovky poškodit i čočku a zapříčinit tak vznik šedého zákalu neboli katarakty. V takovém případě nezbývá než operace.
Dnes je díky moderním metodám možné odstranit šedý zákal během několika minut, ambulantně a zcela bezbolestně laserem.
.