Toužíte zažít krásný víkend? Holanďané jsou pilní a přestože je jejich země je bohatá, rozhodně nejsou ztrhaní prací.
V jejich zemi je k vidění spousta rarit, nejen větrné mlýny, svoji zemi si utvořili, jak potřebují, a povedlo se jim to náramně.
Pokud vás okouzlují hlavně ty větrné mlýny, pak jich v Holandsku (správně: Nizozemsku) uvidíte celou řadu, ale většina se už proměnila v osobité bydlení.
Prohlédnout si funkční mlýn i zevnitř můžete jen někde, např. ve vesnici-skanzenu Zaanse Schans na břehu širokého Zijkanaalu G nad Amsterdamem. Nizozemí je příkladem země, kterou si člověk výrazně přetvořil pro sebe.
Je protkaná jezery a kanály, které protínají centra městeček i vesnic. Není problém si najmout loď a procestovat zemi tímhle romantickým způsobem. Narazíte tak i na vyložené kuriozity, třeba říční mosty nad silnicí. Příjemným způsobem dopravy je i kolo. Nizozemsko je rovinaté a i pro starší osoby je tu cyklistika velká pohoda.
Máte rádi květiny?
Holanďané jsou rození obchodníci, a pokud by vás nenapadlo, že i na květinách se dají vydělat velké peníze, tak dají.
Královskou květinovou burzu Aalsmeer najdete hned u amsterdamského letiště Schiphol a musíte být připraveni na intenzivní vůni. Zážitkem nejsou jen tulipány, růže, narcisy a desítky dalších druhů, ale i samotná aukce.
Úžasné jsou nizozemské květinové parky, třeba ten kolem zámečku Keukenhof, kde si připadáte jako v šíleném animovaném filmu.
Zcela jiný čichový zážitek nabízí velký sýrový trh v Alkmaaru severně od „Amsteru“. Náměstí plné sýrových bochníků, přenášených nosiči ve slamácích, návštěvu umocní nákup několika druhů goudy a návštěva Muzea sýrů.
Kam dál v Nizozemí
Holanďané bývali národem mořeplavců a tak se sluší navštívit Bataviawerf v Lelystadu v zálivu Markermeer, kde kotví krásné repliky historických korábů, nejhezčí je loď Sedm provincií, se kterou admirál de Ruyter vyhrál v 17. století řadu bitev.
Projít si ji můžete celou. Na hranicích s Německem leží pěkná barokní vodní pevnost Bourtange s vodními příkopy, valy, můstky a kanóny.
Na jihu u Maasy je pevnostní městečko Heusden, proměněné dnes v přístaviště jachet, a kousek odtud pohádkový zábavní park Efteling se všemi myslitelnými atrakcemi. Nizozemská města Amsterdam, den Haag, Rotterdam, Maastricht s jejich památkami, galeriemi a jinými krásami si necháme zase na jindy…
Nizozemské chutě
V duchu protestantské skromnosti je holandská kuchyně jednoduchá, což neznamená, že si nemůžete pochutnat.
Typická je erwtensoep, hrachová polévka se slaninou a tmavým žitným chlebem a tmavé či světlé klobásky bakbloedworst a bakleverworst.
Mezi vyhlášené rybí speciality patří kibbeling, obalované a fritované kousky tresky s majonézou a haring, v kyselém láku naložený syrový sleď s cibulí a okurkou, a zejména na jihu Holandska umějí výborně připravit mušle.
Mezi typickým rychlým občerstvením vládne frikandel, mleté vepřové maso lehce nebo více okořeněné.
Kdo je na sladké, ocení snídani ve formě poffertjes, minilívanečků z pohankové mouky s cukrem a máslem, popř. s čokoládou či vaječným koňakem, anebo oliebollen, tradiční koblihy s rozinkami. Nelze samozřejmě zapomenout na sýry, kde dominuje gouda (vyslov:
chauda), tučný, málo slaný sýr.
Má mnoho forem, počínaje mladou (jong), mladou uleželou (jong belegen), uleželou (belegen), extra uleželou a starou (oud), plus totéž různě kořeněné. Goudě se pokouší konkurovat edammer, méně tučný kravský sýr, opět dělený na jong a oud, ale pozor, ten se nekoření.