Na tato místa se během března vydávají zástupy výletníků s potřebou nabít se jarní energií. Mezi proslulé lokality patří zejména Lačnov, údolí Chlébské u Nedvědice nebo Peklo u České Lípy.
Lačnov
Přišly s Napoleonem?
Podle legendy se dostal šafrán (krokus) na tyto valašské louky z Francie spolu s Napoleonem. Za mnoho desetiletí se v okolí obce Lačnov rozmnožil natolik, že dnes každé jaro dopřává návštěvníkům opravdu velkolepou podívanou.
Tato chráněná květinka zde vykvétá v neuvěřitelném počtu – je to nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v Čechách. Kromě Lačnova jsou šafrány k vidění také v Pozděchově nebo na Vařákových pasekách.
Jestliže se vypravíte za těmito kvítky na výlet, výhodný výchozí bod bude Horní Lideč, kam lze přijet také vlakem. Louky poseté koberci fialových květů jsou odtud dobře dostupné.
Stačí sledovat žlutou značku, která vede souběžně s naučnou stezkou Vařákovy paseky. Po čtyřech kilometrech pěkné procházky se dostanete k obci Lačnov.
Pavlovské vrchy
Liščí vrch skrývá poklad
Liščí vrch je velmi nenápadným místem, které najdeme v chráněné pálavské oblasti severně od obce Sedlec.
I když vypadá tak skromně, najdete právě zde velmi vzácné rostliny, včetně těch jarních, které se v naší zemi na jiných místech nevyskytují, nebo alespoň ne v takovém množství.
Důvodem je stepní ráz krajiny s různými stepními trávníky a křovinami, ve kterých se daří mnoha teplomilným druhům, které v naší zemi běžně nerostou. Z nejzajímavějších rostlin zde na jaře kvetou ve velkém hlaváčky jarní a kosatce nízké.
Čím je však Liščí vrh velkou vzácností, jsou rozsáhlé louky chmele chlupatého, který nemá v naší zemi obdoby. Celá chráněná oblast Pálava je na jaře cílem davů milovníků rostlin – a rozhodně právem.
Mičovice
Rozsáhlé pláně bledulí
Blížící se jaro signalizují sněženky a bledule, které v těchto dnech v bohatých, voňavých kobercích začínají pokrývat zejména louky u Mičovic na Prachaticku. Toto království se nachází mezi Mičovicemi u Lhenic a Hrbovem u Netolic.
Na podmáčených březích a v okolních loukách a olšinách podél potoka Melhutka jsou tyto dvě lokality s bohatým výskytem bledulí vyhlášeny přírodními památkami.
Na Šumavě se s těmito posly jara tu a tam setkáváme také v místech zaniklých osad, kde rostliny zplaněly po předchozím vysázení.
Pokud toužíte v jižních Čechách po šafránu, pak jej najdete nedaleko obce Křišťanov, východně od Volar.
Biskoupský kopec
Hurá za koniklecem!
Koniklec velkokvětý je jarním klenotem tohoto kopce, který najdete v přírodním parku Střední Pojihlaví. Pokud máte blízko k Vysočině, pak se vypravte právě sem a nebudete jarní procházky litovat. Jistě naděláte mnoho vydařených fotek této jarní květinky.
Z mnoha dalších lokalit bohatého výskytu konikleců na jižní Moravě a na Vysočině najdete jeho bohaté porosty na Tišňovsku, malý skalnatý pahorek nedaleko silnice z Čebína do Malhostovic bývá těmito květy také na jaře obsypán.
Nebo se vypravte na Kamenný vrch nad Kurdějovem. Mnoho jarních květů, včetně sněženek a bledulí, vás potěší na Hovoranských loukách nebo v Pouzdřanské stepi.
Zde bývají nejen louky, ale také lesy pokryty bílým závojem sněženek. Tyto dvě lokality nejsou zatím notoricky známé, takže tam potkáte jen opravdu málo lidí.
Česká Lípa
Bledulkové Peklo
Pokud chcete sem, pak musíte zamířit do míst mezi Zahrádkami a Českou Lípou. Údolí Pekla zde vítá jaro úžasnou přírodní výzdobou z bledulí. Celé koberce si tu rostou mezi stromy, chráněné okolní bažinatou půdou.
V tomto období tu potkáte poměrně hodně lidí, kteří si tu nádheru fotí. Je to takový jarní paradox. Lidé, kteří se těší, až zmizí sníh, obdivují bílé koberce květin připomínající čerstvě zasněženou louku.
Peklo je údolí obehnané pískovcovými skalami. Bledule probleskávají mezi popadanými kmeny, pokrývají břehy potoka a to všechno lemují pískovcové skály. Vypadá to divoce a romanticky.