V květnu by každý alergik měl důsledně plánovat své venkovní aktivity, aby předešel celé řadě zdravotních nepříjemností.
Dodržovat by měl i některá preventivní opatření, například omezit větrání, umýt si obličej a vlasy po procházce venku a také častěji prát venkovní oblečení.
V tomto období se setkáváme se třemi hlavními skupinami alergenů, které vycházejí z řad dřevin, bylin a travin a v tomto pořadí se s nimi v průběhu roku postupně setkáváme. Nejvíce alergenů do oběhu vysílají dřeviny.
Hlavním šiřitelem pylových zrn je vítr a v těsném závěsu ho následuje hmyz. Ještě v květnu se můžete setkat s pylovou aktivitou dřevin, obzvláště v místech s vyšší nadmořskou výškou.
Nebezpečná místa pro alergiky jsou borové háje, lesy s převahou listnáčů a parky, kde se vysoce alergenní keře a dřeviny vyskytují.
Na území České republiky v tomto období nejčastěji kvetou: borovice, bříza, buk, cypřišovité, černý bez, dub, habr, jasan, javor, jilm, jírovec, lípa. Do své síly se v květnu dostávají byliny.
V plném květu je kopřiva a jí příbuzné rostliny, dále jitrocel, drnavec, kterému se v některých oblastech přezdívá kýchavec. V posledních letech se stále častěji setkáváme o něco dříve s kvetoucími trávami.
Mezi prvními začíná kvést bojínek, lipnice a psárka, následuje srha a v nížinách žito..