Nejen dramatické a stresující zážitky zanechávají v člověku smutek a vyvolávají otřes. Také všední rutina a špatné návyky mají na náladu i zdraví vliv. Škodit může zejména nedostatek fyzické námahy.
Pohyb totiž mírní depresi a úzkosti. Posiluje sebedůvěru. Stačí denně 20 minut chodit. Důležitý je také pořádek nejen v duši, ale i ve vašem okolí. Nepořádek má na svědomí prý i nabírání na váze. Aby vám bylo lépe, vyvarujte se závisti a dbejte n a dobrý spánek.
Pracujte s myšlenkami
Naučte se také zvládat neustále se vracející negativní myšlenky. Nenechte se jimi ovládat. Pochopte je a minulost v sobě vyřešte. Přitom potřebujte odpustit sobě i druhým. Pomůže vám při tom hluboké dýchání a meditace.
Nejdůležitější je naučit se pracovat s potlačovaným vztekem. Negativní emoce je důležité ventilovat, vhodným způsobem. Pokud druhému sdělíte svoji zlost asertivně a klidně, budete se cítit mnohem lépe, než kdybyste křičeli a prudce reagovali.
Psychické problémy vám přináší také přepracovanost. Při práci více než 11 hodin denně se zvyšuje riziko deprese dvojnásobně.
Neseďte doma, jděte ven
Škodlivé je i to, když je člověk zavřený doma nebo v kanceláři. V umělém osvětlení, bez čerstvého vzduchu a slunce. To člověka ubíjí. Proto je dobré, nezůstávat pod střechou zbytečně dlouho.
Jděte se ale projít raději do parku než do chaotických městských ulic. Vyhýbejte se sociální izolaci a pocitu samoty. Bavte se s přáteli. Choďte do společnosti. Přihlašte se do nějakého kurzu. Zkuste se více radovat ze života. Budete mít nejenom dobrou náladu, ale i pevnější zdraví.