Normální lymfatické uzliny jsou drobné a nejsou ani hmatné ani bolestivé ani viditelné. Mění se až v případě nějakého problému. Nejčastěji se jedná o zánět, ale může to být bohužel i nádor. Uzliny se mohou zvětšit do velikosti hrachu až fazole.
Čeho jsou následkem?
Nejčastější důvody jsou nadměrná zátěž dolních končetin, oděrky prstů nebo pat mohou způsobit zvětšení uzlin v zákolenní jamce nebo v tříslech. Dlouhodobé oděrky nebo plísně nohou zapříčinit nebolestivé zvětšení tříselních uzlin.
Prudký zánět na končetině s horečkou často vytvoří rudý horký pruh od místa zánětu směrem k trupu s bolestivou uzlinou na konci. Zánět nebo nádor ve stěně hrudníku nebo v prsu způsobí zvětšení uzlin v podpaží.
Zvětšení uzliny na přední straně krku a nad klíční kostí svědčí o onemocnění v krku. Bolesti v krku, zánět v dutině ústní nebo zánět zubu způsobí nejčastěji zvětšení podčelistních uzlin.
Červený jetel a koupele
V léčbě lymfatických uzlin pomáhají ovocné a zeleninové šťávy. Zejména mrkev a řepa jsou vynikající a lze je použít dokonce jako nezanedbatelnou podporu léčby rakoviny lymfatických uzlin.
Velkým pomocníkem v této léčbě jsou také houby a echinacea, která výrazně podpoří imunitu a schopnost těla bojovat s nemocí. Mnohdy je doporučován také červený jetel a parní lázně a koupele s přidáním vhodných solí..