V minulosti bylo koření, které dnes běžně dáváme do vánočního cukroví, vyvažováno zlatem. Nebylo to jen kvůli chuti a vůni. Naši předkové dobře věděli, že koření má i léčivé účinky.
Skořice
Kůra skořicovníku se už nějakou dobu těší pozornosti farmaceutů. Využívá se v přípravcích na optimalizaci krevního cukru, snižování hladiny cholesterolu ale i jako protizánětlivý lék.
Působí proti bakteriím a pomáhá při problémech s trávením. V současnosti se zkoumají její protirakovinné účinky. Výsledky studií jsou slibné, nakolik bude skořice v boji s tímto záludným onemocněním pomáhat, ukáže až budoucnost.
Hřebíček
Žvýkání sušených poupat hřebíčkovce kořenného sloužilo odpradávna ke zmírnění bolesti zubů a provonění dechu. Není se čemu divit. Hřebíček je skvělým bojovníkem proti bakteriím a má mírné znecitlivující účinky, takže skutečně dokáže zmírnit bolest zubů.
Navíc obsahuje látky potlačující zánět. Kromě žvýkání můžete hřebíček využít také jako součást čajů na kašel a nachlazení.
Vanilka
Bez fermentovaných tobolek půvabné orchideje by vánoční cukroví nebylo to pravé. Voňavé lusky mají ale také silné protiplísňové účinky.
Olej z vanilky je možné použít do koupele, neředěný k potírání nehtů napadených mykózou a naředěný k potírání kožních plísní. Vanilka přidaná do jídla pomáhá proti žaludeční nevolnosti.
V aromaterapii se využívá jejích uklidňujících účinků, je také odpradávna považována za účinné afrodiziakum.
Badyán
Jen málokdo ví, že badyán se používá při výrobě známého protichřipkového, protivirového léku tamiflu. Tradiční asijské koření je známé pro své blahodárné účinky na trávení a dokáže si poradit se zácpou i nadýmáním.
Protože obsahuje látky, které uvolňují svalové napětí a mírní podráždění, je oblíbenou složkou sirupů na kašel. Vánoční cukroví nebo svařené víno s badyánem byste si měli dát tehdy, pokud vás trápí artritida nebo máte potíže se spánkem.
Není úplně vhodný pro malé děti, u kterých může vyvolat žaludeční nevolnost. .