Závažná choroba s nenápadnými příznaky, ale fatálním dopadem na život. To je chronické srdeční selhání, které se rozvíjí postupně, aniž bychom si připustili, že máme problém.
Matoucí je, že příznaky, jež pociťujeme, nemusí na první pohled se srdcem vůbec souviset. Spousta lidí je navíc omlouvá vyšším věkem. Včasné rozpoznání nemoci je přitom zásadní pro úspěšnou léčbu.
Diagnóza
Srdeční selhání je chronické onemocnění, při kterém srdce nezvládá zásobovat naše orgány dostatkem krve, tedy kyslíkem a živinami. Potíže spojené s onemocněním se mohou zprvu projevovat při větší námaze, třeba během sportu.
Postupem času ale i při běžných aktivitách, jako je chůze a nakonec i když jsme v klidu. Srdci totiž docházejí síly.
Více než tři čtvrtiny Čechů považují za příznaky srdečního selhání bolest na prsou či u srdce, ty jsou však charakteristické pro infarkt.
Příznaky srdečního selhávání jsou úplně jiné a až si přečtete jejich výčet, budete překvapení, prostřednictvím jakých signálů srdce vysílá zprávu, že mu docházejí síly.
1. Únava
Jedním z příznaků je zvyšující se únava a nápadná nevýkonnost. Selhávající srdce totiž nedokáže přepumpovat dostatek krve a ta, kterou do těla rozvede, přednostně dodá kyslík a dostatek živin životně důležitým orgánům na úkor svalů.
Nedostatek okysličené krve ve svalech se projeví tím, že se již i po malé zátěži cítíme vyčerpaní a malátní, což často zaměňujeme za přepracovanost a stáří.
2. Otoky kotníků, nohou, břicha
Krev se hromadí především v dolních částech těla a tak vznikají otoky nohou, kotníků a břicha. Nemůže za to vyšší věk, ani dlouhé sezení při cestování, ale slabé srdce, které není schopné krev přepumpovat.
3. Dušnost
Srdeční selhání může také způsobit hromadění krve v plicích a vést k dušnosti, nejprve při zatížení, posléze i při běžných aktivitách a v klidu. Dušnost si postižení si lidé pletou s přibíráním na váze nebo astmatem.
4. Dušnost vleže
Dušnost se může rovněž objevit v noci při poloze vleže. Vede k probuzení s nutností posadit se na lůžku, což je charakteristický příznak srdečního selhávání. Zmírnit to můžete vypodložením zad a hlavy.
5. Nadměrné bušení srdce
Někdy se srdce snaží rozehnat zadrženou krev a začne zrychleně bušit. Tím si chce vykompenzovat svou sníženou schopnost pumpovat krev.