Když se řekne závislost na lécích, představí si většina z nás nezdravě vypadajícího narkomana, jak do sebe v podchodu sype hrsti léků s omamnými účinky. Jenže do bludného kruhu stále se zvyšujících dávek a abstinenčních příznaků se můžete dostat i vy sami.
Nejen kvůli lékům na bolest nebo na uklidnění, ale třeba kvůli kapkám do nosu nebo projímadlům.
Pomalu a nepozorovaně
Závislost na volně prodejných lécích vzniká nenápadně. Koupíte si je proto, že se potřebujete zbavit nepříjemného problému. Léky zaberou, ale když byste je měli přestat užívat, dostanete strach, že se obtíže vrátí.
Tak si řeknete, že je budete užívat o pár dnů déle. Jenže ze dnů jsou najednou týdny a z týdnů měsíce. A co je horší, účinky léků jakoby byly slabší. To vás přinutí zvednout si dávku nebo užívat přípravek častěji.
Než se nadějete, nedokážete se bez něj obejít vůbec. Teprve v tuto chvíli si většina lidí začne uvědomovat, že má problém. A docela velký problém.
Od bolesti k volnému dechu
Nejčastěji se lidé stávají závislými na lécích proti bolesti.
Více ohrožené jsou ženy. Prvotní příčinou k nadměrnému užívání léků na bolest jsou bolesti hlavy, menstruační bolesti a svalové bolesti vyvolané neléčenými nebo špatně léčenými obtížemi se zády nebo po zraněních.
Na druhém místě jsou přípravky zlepšující usínání a kvalitu spánku. Na třetí místo se mezi volně prodejnými léky dostaly přípravky na léčbu rýmy a projímací prostředky.
Jak se vyhnout závislosti
V první řadě byste neměli žádný lék užívat bez konzultace s lékařem déle než týden. Platí to i pro přípravky, které nevyvolávají závislost. Pamatujte si, že přetrvávající obtíže musí vždy léčit na slovo vzatý odborník.
Vždy také dodržujte pokyny z příbalového letáku, ať už jde o velikost dávky či délku užívání. Nikdy nenakupujte léky v tržnicích a z pochybných zdrojů na internetu.