Zpozorovali jste vyboulení v třísle, nebo v pupíku, které je viditelné obzvlášť při kašli? Nebojte, s největší pravděpodobností je to kýla.
Kýla se projevuje také tlakem, pálením či bolestí v místě vyklenutí, když se skláníte nebo zvedáte těžké věci. To pak může být bolest ostrá, píchavá. Někdy také můžete mít pocit, že vám v břiše něco prasklo. Obtíže jsou obvykle výraznější ke konci dne nebo po dlouhém stání.
Proč se objeví?
Kýla se objevuje, když se výrazně oslabí břišní stěna, která drží naše vnitřní orgány na místě, a utvoří se v ní otvory. Jakmile se otvor zvětší, vnitřní orgán (např. střevo) se začne tlačit ven.
Pevnost břišní stěny nemůžete bohužel nijak ovlivnit. Je závislá na kvalitě pojivové tkáně a tu dědíte po svých předcích.
Kde všude může být?
Kýla se může objevit na různých místech těla, ale většinu z nich najdete v oblasti břicha.
Tříselná kýla. Způsobuje ji tenké střevo, které se protlačujte břišní stěnou. Pod kůží v třísle je možné nahmatat vyklenutí či vyboulení, které vleže obvykle zmizí.
Pupeční kýla. Nejčastější je u novorozenců, protože pupečník představuje zeslabené místo břišní stěny. U žen vzniká často po opakovaných těhotenstvích.
Stehenní kýla. Postihuje oblast pod tříslem. Nemusí být bolestivá, ale většinou je dobře viditelná a projevuje se jako bulka.
Brániční kýla. Vznikne tehdy, když se kýlní vak vtlačí přes bránici do mezihrudí. Může způsobovat návrat žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu a pálení žáhy.
Břišní kýla. Objevuje se nad pupeční jizvou v horní části břicha.
Rizika
Rizikem neléčené kýly je uskřinutí (zaškrcení) kýlního obsahu. Pak je nutný okamžitý chirurgický zásah, jinak jste v ohrožení života. Utlačí se přívodní cévy a vyhřezlé střevo může začít odumírat nedostatkem krve.
Projeví se to výraznou bolestí, případně nevolností a zvracením. Jediná účinná léčba kýly je operace. Dnes už to bývá laparoskopicky, což po zákroku méně bolí a způsobuje menší jizvy, které se rychleji hojí.