Fakt, že je vaše hříva už protkaná stříbrnými pramínky, ještě neznamená, že byste je měla nutně maskovat barvou. Nebo dokonce přestat upravovat! Vždyť i šedivé vlasy mohou být pěkné, jen je třeba vědět, jak na to!
Stárnutí a šedivění vlasů je zcela přirozený proces. Bohužel je ale také velmi dobře viditelný. Ptáte se, proč k tomu dochází? Mohou za to buňky ve vlasových koříncích, tzv.
melanocyty, které produkují barvicí pigment. Postupem času ale začíná být jejich práce nepravidelná, pomalejší a někdy se dokonce zcela zastaví. Významnou roli hraje také poškození z UV záření.
A tak se vedle pigmentovaných vlasů začnou objevovat stále víc i ty bílé, bez pigmentu. Nejprve se začnou ukazovat na skráních, postupně také v zátylku. Ovšem existují i výjimky, kdy se ženám a samozřejmě i mužům zachová po celý život jejich barva vlasů.
V ostatních případech, se žena obvykle dočká prvního šedého vlasu už ve 20 až 30 letech. Většina žen tak má kolem padesátky šedivou zhruba polovinu vlasů. Důležitou roli ale sehrávají také genetické předpoklady v rodině.
Prevence neexistuje
V současné době zatím není žádný přípravek nebo způsob, jakým by se dalo šedivění vlasů předcházet. Musíme se s nimi zkrátka naučit žít.
Co se týče péče o takto zbarvené vlasy, nezáleží ani tolik na jejich odstínu, jako na kvalitě. Má se ovšem za to, že starší vlasy jsou také citlivější a proto se doporučuje používat kosmetiku pro poškozené vlasy.
Pokud ale nemáte žádné problémy, můžete zůstat u svých oblíbených přípravků. Lesk a viditelnou vitalitu můžete vlasům dodat například pomocí lesků ve spreji nebo speciálních vlasových krémů.
Tipy na barvení
Pokud se nechcete chlubit tím, že vaše hříva stárne a toužíte si zachovat odstín vlasů, pak sáhněte po barvě.
Úplného překrytí šedin však dosáhnete pouze s barvou se stupněm trvanlivosti číslo tři. A navíc musíte ty bílé dorůstající dobarvovat každých 4 až 6 týdnů. U ostatních barev mohou šedé pramínky prosvítat.
Jako poměrně zajímavá a moderní volba se jeví nejnovější hit, a to „opačný melír“, kdy si šedivé vlasy necháte promelírovat tmavšími odstíny. Čím více zvolíte barevných odstínů, tím přirozenějšího výsledku docílíte. Rozhodně se toho nebojte, účes pak působí živě a elegantně.
Pozor na sluneční záření
Hřejivé paprsky sice dost možná pohladí naši kůži a duši, ale pro vlasy to žádná slast není. Bílé vlasy vám sice ještě více nevyblednou, ale mohou být slunečním zářením poškozené. Naproti tomu vlasy, které ještě nějaký pigment mají, na slunci vyblednout mohou. A to může vytvářet dojem, že šedé vlasy ještě zesvětlily.
Bílé nebo šedé?
Překvapivé je, že tolik používaný pojem „šedivé vlasy“ je vlastně lživý. Protože šedá je pouze optický dojem.
Opravdu šedivé vlasy totiž neexistují, jedná se o složenou barvu, která vzniká z jednotlivých bílých a pigmentových buněk. Vlasy tak jsou buď bělavé, nebo bezbarvé.