S vyšším věkem se kosti oslabují. Aby byla vaše kostra a zuby pevné a zdravé i po padesátce, se však můžete projíst!
Důležité jsou zejména potraviny, které obsahují vápník a vitamin D. Zjistěte v nálsledujícím článku, co by vám v každodenním jídelníčku rozhodně nemělo chybět.
Mák
Malá černá zrníčka jsou nejlepším zdrojem vápníku vůbec. K tomu, abyste pokryli denní potřebu vápníku, stačí 100 gramů mletého máku. Nemusíte ho dávat jen do buchet. Posypte si s ním třeba salát nebo chleba s přírodním sýrem.
Mléko a mléčné výrobky
Že je mléko a sýry dobré pro kosti, je známá věc. Hodně však záleží na tom, jaký mléčný výrobek si vyberete. Dostatečné množství vápníku najdete v tvrdých sýrech, třeba v parmezánu. Vhodný je i plnotučný tvaroh nebo tučnější přírodní sýry.
Dietní „light“ výrobky ve většině případů neobsahují blahodárného vápníku dostatečné množství.
Sojové produkty
Bojíte se, že po mléčných výrobcích přiberete, nebo se stravujete vegansky? Pak sáhněte po sojovém mléce a tofu.
Obsah vápníku je v nich sice nižší, ale pořád je ho dost na to, aby se vyplatilo zařadit je do jídelníčku co nejčastěji. Tofu má ale i další výhodu. Je skvělým zdrojem kvalitních bílkovin, které jsou mimořádně důležité pro tvorbu svalů.
Ryby
Když si dvakrát týdně dáte místo hovězího nebo vepřového rybu, projeví se to nejen na vaší figuře, ale i na vašem zdraví. Losos, tuňák nebo sardinky obsahují jak vápník, tak vitamin D. Kvůli vitaminu D si můžete dát také sledě či šproty.
Z tuzemských ryb je pak vhodný například kapr nebo pstruh duhový.
Zelenina
Množství vápníku obsahují bílé a černé fazole, které jsou také výborným zdrojem bílkovin.
Dobrou volbou je i listová zelenina, třeba klasické nebo pekingské zelí.