Na počátku bývá opakovaná rýma, na konci zánět průdušek nebo i mozkových blan. Tak se můžou projevit záněty vedlejších nosních dutin.
Zdravý organismus si s rýmou obvykle poradí do sedmi dnů. Onemocnění se ale může zvrtnout.
Když se věci zkomplikují
Komplikace nastanou, když sliznice oteče natolik, že se úzké spoje mezi dutinami uzavřou. Pak z nich sekret nemůže odtékat, což rychle vede k prudkým bolestem, pocitu tlaku za čelem nebo pod lícními kostmi, někdy v obou partiích současně.
Tlak narůstá při předklonění, kašli, kýchání nebo prudkém pohybu hlavou. Obvyklá je bolest hlavy, tlak v uchu a celková malátnost. Nezřídka dojde i ke ztrátě čichu a chuti.
Smrkání je obtížné, nosní hlen má hustou konzistenci a žlutozelenou barvu, někdy s příměsí krve.
Tento stav mohou provázet zvýšené teploty až horečky. Právě proto nepodceňujte více než dva týdny ucpané dutiny a vlekoucí se rýmu a začněte s včasnou léčbou.
Léčba musí být razantní
Lékem první volby jsou antibiotika, nosní kapky a léky snižující otok nosní sliznice a podporující rozpouštění hlenu. Dobré jsou koupele paží a dolních končetin v teplé vodě. Pokud nic z toho nepomůže, lékař obvykle přikročí k tzv.
punkci. Při ní se speciální jehlou odsávají nahromaděné hleny a dutiny se proplachují. Pokud je stav opravdu závažný, je třeba chirurgický zákrok.
Pomoc z přírody
Léčbu zánětu vedlejších nosních dutin je dobré podpořit inhalacemi bylinných extraktů. Při zduření sliznice skvěle pomáhá eukalyptový olej. Několik kapek přidejte do nádoby s vodou, zahřejte téměř k varu a odstavte.
Přehoďte si přes hlavu ručník a nosem vdechujte páru. Podobné účinky má i máta, navíc pomáhá mírnit bolestivost. Spařte vrchovatou lžící sušené máty v 0,5 l vroucí vody a inhalujte. Lze ohřát opakovaně.