Postihla vás někdy kopřivka? Pak víte, jak strašně svědí, pálí a někdy i bolí, stejně jako žahanec od kopřivy. Naštěstí za pár dnů odezní a málokdy se vrátí.
Červené fleky s vyvýšenými pupeny nás postihnou nejčastěji jako alergická reakce na některé potraviny, latex, kovy, na slunění nebo léky. Jsou-li to léky, upalujte okamžitě k lékaři.
Alergická reakce by mohla přerůst v anafylaktický šok, při němž masivně oteče jazyk a hrtan a hrozí udušení.
Formy kopřivky
Akutní: Trvá obvykle několik hodin, maximálně však tři dny. Doprovází například konzumaci prvních jarních jahod, objevuje se ale také po požití ořechů, mořských plodů, vajec či mléka.
Chronická: Je závažnější. Trvá déle než 6 týdnů, často však i několik měsíců či let. Statistický průměrné je 2–3 roky, ale existují případy, kdy se člověk potýká s chronickou kopřivkou třeba deset let.
Tento typ kopřivky může doprovázet třeba stres, cukrovku, revmatoidní artritidu či poruchu funkce štítné žlázy.
Chronická kopřivka je také velká psychická zátěž. Příznaky se totiž objevují velmi neočekávaně a nemocný nikdy neví, zda bude mít „pouze“ pupeny, nebo také nepříjemné otoky.
Jak ji léčit
Oblíbený tekutý pudr zabere jen chviličku, pak už moc nepomáhá. Ale než si zajdete k lékaři pro antihistaminika či masti s kortikoidy, můžete zkusit to, co najdete v kuchyni: Svědění zmírní 10-15 minutová lázeň, do níž jste přidali šálek jedlé sody.
• Smíchejte lžíci vlažné vody a lžičku octa a chomáčem vaty si roztok nanášejte na svědící místa.
• Postiženou kůži natírejte šťávou vymačkanou ze salátové okurky nebo si na ni přikládejte přímo okurkové plátky. • Pokožku můžete omývat také čajem z heřmánku, ptačince nebo květu černého bezu. • Vyrážku zklidní gel z aloe.
• Dobré je popíjet různé čaje, např. 2x denně šálek čaje z kopřiv, lopuchu, echinacey, myrhy nebo proskurníku – všechny totiž mají antihistaminové účinky.
• Je-li vaše kopřivka vyvolaná stresem nebo úzkostí, pijte 2x denně šálek čaje z kozlíku nebo heřmánku.